Dwie łodzie, na nich 300 osób. Zawrócono je na morze

Źródło:
PAP
Ćwiczenia birmańskich rebeliantów, wschód kraju, lato 2024 roku
Ćwiczenia birmańskich rebeliantów, wschód kraju, lato 2024 rokuReuters Archive
wideo 2/3
Ćwiczenia birmańskich rebeliantów, wschód kraju, lato 2024 rokuReuters Archive

Władze Malezji poinformowały, że zawróciły na morze dwie łodzie przewożące około 300 uchodźców, prawdopodobnie z muzułmańskiej mniejszości Rohindża zamieszkującej Mjanmę, którzy nielegalnie przybyli do kraju.

Wcześniej malezyjska agencja morska przekazała, że w piątek na plaży wyspy Langkawi wylądowała łódź ze 196 uchodźcami. Zostali zatrzymani przez władze - podała agencja AP. Wkrótce po tym wykryto u wybrzeży dwie kolejne łodzie, przewożące wyczerpanych ludzi, pozbawionych wystarczających zapasów wody i żywności.

Wyspa Langakawi, MalezjaPeter Bischoff/Getty Images

Szef Agencji ds. Egzekwowania Przepisów Morskich Mohamad Rosli Abdullah przekazał, że łodzie otrzymały pomoc, w tym zapasy żywności i wodę pitną, zanim zostały eskortowane z kraju, aby kontynuować podróż. Nie powiedziano, dokąd zmierzają łodzie, ani nie podano dalszych szczegółów - przekazała Associated Press. Choć nie stwierdzono, że pasażerami łodzi byli uchodźcy Rohindża, uważa się, że to właśnie oni usiłowali przedostać się do Malezji.

CZYTAJ TEŻ: "Kraj, który bombarduje własny naród". "NYT": nasila się kampania terroru

Ucieczka setek tysięcy muzułmanów

W ostatnich latach ze zdominowanej przez wyznawców buddyzmu Mjanmy (dawniej Birmy) uciekły setki tysięcy miejscowych muzułmanów. Większość trafiła do sąsiedniego Bangladeszu, w którym dominuje islam. Ponad 900 tysięcy uchodźców Rohindża znalazło schronienie w największym na świecie obozie dla uchodźców w mieście Koks Badźar (ang. Cox's Bazar). Około połowa żyjących tam osób to dzieci - przypomniała organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic.

Przedstawiciele mniejszości Rohindżów w uciekli też do innych muzułmańskich krajów regionu, jak Pakistan, Indonezja czy Malezja, a także do Indii.

Google Maps

Malezja stara się ograniczyć liczbę napływających migrantów

Szacuje się, że przed 2017 rokiem, kiedy armia Mjanmy zaczęła ofensywę przeciw żyjącym na północnym zachodzie kraju muzułmanom, w Mjanmie żyło około 1,4 miliona wyznawców Islamu. Wywodzili się głównie z mniejszości Rohindża i jeszcze 1982 roku formalnie pozbawiono ich birmańskiego obywatelstwa - tym samym tworząc największą na świecie populacją bezpaństwowców. Lud Rohindża uznawany jest przez ONZ za najbardziej uciemiężoną obecnie mniejszość na świecie.

Podczas gdy Malezja przyjmowała w przeszłości Rohindża ze względów humanitarnych, kraj stara się teraz ograniczyć ich liczbę ze względu na obawy przed masowym napływem uciekinierów. Pod koniec listopada w liczącej ponad 34 milionów mieszkańców Malezji biuro ONZ zarejestrowało około 111 tysięcy uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Autorka/Autor:mjz/akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Peter Bischoff/Getty Images