TVN24 | Świat

Powrót pandemii do azjatyckiego kraju. Kolejny lockdown

TVN24 | Świat

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Gigantyczne kolejki do sklepów w Malezji po ogłoszeniu decyzji o lockdownie
Gigantyczne kolejki do sklepów w Malezji po ogłoszeniu decyzji o lockdownieREUTERS, EZY'S COCONUT BEVERAGES
wideo 2/2
REUTERS, EZY'S COCONUT BEVERAGESGigantyczne kolejki do sklepów w Malezji po ogłoszeniu decyzji o lockdownie

Od 1 czerwca w Malezji zacznie obowiązywać dwutygodniowy lockdown. Powód - bilanse zakażeń i śmierci spowodowanych przez COVID-19 w maju znacznie wzrosły. Rząd zdecydował o zamknięciu większości gałęzi gospodarki i ograniczeniu możliwości przemieszczania się.

Malezyjski minister bezpieczeństwa Ismail Sabri Yaakob poinformował w niedzielę, że od wtorku wprowadzony zostanie dwutygodniowy lockdown, podobny do wprowadzonego między marcem a majem ubiegłego roku. Wtedy większość działań gospodarczych i społecznych była zakazana.

Kolejny lockdown w Malezji

Mieszkańcy Malezji będą ponownie podlegali ograniczeniom w poruszaniu się, do czego będą mieli prawo jedynie w promieniu 10 kilometrów od miejsca zamieszkania, przy czym tylko dwie osoby na gospodarstwo domowe będą mogły wyjść po podstawowe zakupy, w tym artykuły spożywcze i lekarstwa.

W ograniczonym zakresie pracować będą firmy spożywcze, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, transport, bankowość, handel elektroniczny oraz sektor komunikacji obejmujący media, telekomunikację i usługi pocztowe. Czas ich dozwolonego otwarcia ustalono na godziny od 8 do 20.

- Nie wprowadzamy godziny policyjnej, ale mam nadzieję, że nikt nie będzie na zewnątrz po godzinie 20, bo w tym czasie nie będzie żadnej działalności gospodarczej - powiedział w niedzielę minister bezpieczeństwa podczas wspólnego briefingu z ministrem służby zdrowia Noor Hishamem Abdullahem.

Zamknięcie większości sektorów gospodarki, zdaniem władz, zmniejszy liczbę osób udających się do pracy z 15 milionów do zaledwie 1,5 miliona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Koronawirus w Malezji
Koronawirus w MalezjiReuters

Koronawirus w Malezji

W Malezji, gdzie mieszka niespełna 32 miliony osób, potwierdzono dotychczas 565 533 przypadki infekcji koronawirusem. Zmarło 2729 osób zakażonych.

W maju sytuacja znacznie się pogorszyła. 29 maja potwierdzono najwyższe dotychczas bilanse - 9020 zakażeń i 98 śmierci spowodowanych przez COVID-19 w ciągu doby. Dla porównania miesiąc wcześniej - 29 kwietnia - było to 3332 zakażeń i 15 zgonów.

Malezja. Test na koronawirusaEPA/FAZRY ISMAIL

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/FAZRY ISMAIL