Po dwudniowej debacie w nocy z niedzieli na poniedziałek parlament Macedonii Północnej zatwierdził nowy koalicyjny rząd na czele z dotychczasowym premierem Zoranem Zaewem.
W lipcowych wyborach parlamentarnych partia Zorana Zaewa, Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDMS), zdobyła 36 procent głosów, co nie wystarczyło jednak do samodzielnego rządzenia. SDMS zawarł porozumienie koalicyjne z partiami albańskiej mniejszości, które zdobyły 20 procent głosów i 27 mandatów w 120-osobowym Zgromadzeniu (Sobranje).
Nowy gabinet Zaewa składa się z czterech wicepremierów i 15 ministrów. Porozumienie koalicyjne przewiduje m.in., że na 100 dni przed końcem czteroletniej kadencji rządu, w 2024 roku, Zaew przekaże urząd premiera przedstawicielowi mniejszości albańskiej, którego wskaże koalicyjny partner. Po raz pierwszy w historii kraju etniczny Albańczyk będzie kierował rządem w Skopje.
Ożywienie gospodarki i walka ze skutkami pandemii
W swym wystąpieniu w parlamencie Zaew zapowiedział, że jego rząd skupi się na ożywieniu gospodarki, zwalczaniu korupcji i łagodzeniu skutków pandemii COVID-19. Obiecał podwyżkę emerytur i płacy minimalnej oraz reformę sądownictwa.
Konserwatywna opozycja ostro skrytykowała nowy gabinet, twierdząc, że jest on "niezdolny" do uporania się ze skutkami pandemii i spełnienia obietnic.
Podczas debaty parlamentarnej kilkaset osób zgromadziło się przed biurem Unii Europejskiej i budynkiem parlamentu, protestując przeciwko zmianie nazwy kraju na Macedonia Północna oraz "dyskredytowaniu" macedońskiej tożsamości narodowej.
Ten bałkański kraj w zeszłym roku zmienił nazwę, żeby zakończyć wieloletni spór z Grecją. Ugoda z Atenami miała otworzyć władzom w Skopje drogę do rozpoczęcia negocjacji o wstąpienie do Unii Europejskiej.
- Będę przewodził rządowi, który nie zboczy z drogi prowadzącej do członkostwa w Unii Europejskiej po uzyskaniu członkostwa w NATO - zapewniał Zaew w połowie sierpnia po otrzymaniu od prezydenta misji sformowania nowego rządu.
Starania akcesyjne Macedonii Północnej
Parlament Macedonii Północnej dokonał samorozwiązania w lutym w wyniku kryzysu politycznego, który wybuchł, gdy UE na jesieni odmówiła wyznaczenia terminu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych ze Skopje. Dwa miesiące wcześniej ze stanowiska premiera ustąpił Zaew, który do wyborów kierował gabinetem technicznym, zarządzającym bieżącymi sprawami.
Pod koniec marca Unia Europejska zgodziła się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną.
Źródło: PAP