Austin: liczymy, że Szwecja stanie się członkiem NATO jeszcze przed lipcowym szczytem Sojuszu 

Źródło:
PAP, Reuters

Stany Zjednoczone nie mogą się doczekać przyjęcia Szwecji jako członka NATO, liczmy, że stanie się to jeszcze przed zbliżającym się lipcowym szczytem Sojuszu w Wilnie - powiedział w środę podczas wizyty w tym kraju sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Jego szwedzki odpowiednik Pal Jonson wyraził podobną nadzieję.

- Nie możemy się doczekać, aby wkrótce powitać Szwecję jako 32. (członka NATO - red.). Żeby było jasne, nie możemy się doczekać, aż stanie się to przed lipcowym szczytem – powiedział Austin na konferencji prasowej podczas swojej wizyty w Sztokholmie. Szczyt odbędzie się w dniach 11-12 lipca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Finlandia 31. członkiem NATO. Co to oznacza dla niej i dla reszty Europy?

- Zachęcamy naszych sojuszników, Turcję i Węgry, by ratyfikowały przyjęcie Szwecji do NATO tak szybko, jak to możliwe - dodał sekretarz obrony USA.

Te dwa państwa są ostatnimi członkami Sojuszu, których parlamenty jeszcze nie ratyfikowały akcesji Szwecji. Do przyjęcia Sztokholmu potrzeba jest zgoda wszystkich sojuszników.

Austin: przyjęcie Szwecji do NATO będzie oznaczać silniejszy sojusz i bezpieczniejszą Europę

Austin, pytany przez dziennikarzy o działania USA wobec Turcji na rzecz szwedzkiego wejścia do NATO, odpowiedział, że w rozmowach przywódcy tureccy są do tego przekonywani. Wykluczył jakoby niedawna umowa sprzedaży samolotów F-16 Turcji miała związek z przyszłą ratyfikacją wniosku Szwecji przez Ankarę. - Turcja jest ważnym członkiem NATO i ważne jest, aby aktualizowała swoje zdolności (wojskowe) - stwierdził.

Według Austina, który wizytował szwedzkie wojsko, przyjęcie Szwecji do NATO będzie wielką wartością dla członków organizacji. - Oznaczać będzie silniejszy sojusz i bezpieczniejszą Europę - ocenił.

Zapewnił o gwarancjach bezpieczeństwa USA wobec Szwecji w okresie zanim kraj stanie się pełnoprawnym członkiem NATO. - Szkolimy się z wami, pracujemy nad zwiększeniem interoperacyjności i modernizacją naszych sił - zaznaczył. Dodał, ze wizyty amerykańskiej marynarki wojennej oraz sił powietrznych będą kontynuowane.

Jednym z tematów rozmów Austina z Jonsonem była również przygotowywana umowa między USA a Szwecją o pogłębionej współpracy obronnej (Defence Cooperation Agreement, DCA). Dokument regulujący między innymi kwestie prawne, podatkowe oraz finansowe ma ułatwić i przyspieszyć otrzymywanie amerykańskiego wsparcia wojskowego.

Szwedzki minister obrony Pal Jonson powiedział, że wizyta Austina to sygnał zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Szwecji "na zasadzie dwustronnej", a jednocześnie okazja dla Szwecji do zaprezentowania swoich zdolności wojskowych.

Austin zwiedził tajną wybitą w skale w czasach zimnej wojny bazę szwedzkiej marynarki wojennej pod wyspą Muskoe w archipelagu sztokholmskim. W podziemnym obiekcie wielkości Starego Miasta w Sztokholmie działał cały kompleks łącznie ze stocznią, stołówką, szpitalem i biurami. W 2005 roku rozpoczęto jego demontaż, a w 2019 roku wojsko powróciło do bazy w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji.

Szwedzkie media wizytę amerykańskiego polityka opisują jako historyczną. Ostatni raz amerykański minister obrony odwiedził Szwecję w 2000 roku, był nim wówczas William Cohen. Jak przypominają publicyści, rozmowy między neutralną wtedy Szwecją a USA toczyły się w Pałacu Haga w Sztokholmie, a nie jak teraz w bazie wojskowej.

Od poniedziałku w Szwecji trwają największe w tym kraju ćwiczenia wojskowe Aurora 23 z udziałem 26 tysięcy żołnierzy z 14 państw, w tym USA, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: PAP, Reuters