TVN24 | Świat

Białoruscy żołnierze nielegalnie przekroczyli granicę z Litwą. "Wepchnęli 35 migrantów na terytorium Republiki"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Incydent na granicy litewsko-białoruskiej
Incydent na granicy litewsko-białoruskiej

Litewska straż graniczna poinformowała, że 12 żołnierzy Białorusi przekroczyło nielegalnie granicę. Jak dodano, białoruscy wojskowi wypchnęli na drugą stronę granicy także 35 migrantów z Iraku. Po kilku minutach żołnierze opuścili terytorium Litwy.

Litwa, która udzieliła schronienia wielu białoruskim politykom opozycyjnym, zarzuca władzom w Mińsku, że celowo umożliwiają migrantom przekraczanie wspólnej granicy, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą UE i strefy Schengen. Litewski rząd zatwierdził projekt ustawy ws. budowy płotu na granicy z Białorusią, którego długość ma wynosić około 500 km. Zakłada się, że ogrodzenie powstanie w ciągu dwóch lat, a jego budowa będzie kosztowała ponad 150 mln euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nielegalnie przekroczyli granicę

12 żołnierzy Białorusi przekroczyło nielegalnie granicę - poinformowała litewska straż graniczna. Jak dodano, białoruscy wojskowi wypchnęli na drugą stronę granicy także 35 migrantów z Iraku. Po kilku minutach żołnierze opuścili terytorium Litwy.

Żołnierze wycofali się, gdy litewscy strażnicy powiedzieli im kilkukrotnie, że nielegalnie przekroczyli granicę - przekazał rzecznik służb ochrony pogranicza Rokas Pukinskas.

Incydent na granicy Litwy z BiałorusiąStraż Graniczna Litwy

MSW: wepchnęli 35 migrantów na terytorium Republiki Litewskiej

"Dziś w rejonie solecznickim przedstawiciele białoruskich struktur siłowych z tarczami i sprzętem do tłumienia zamieszek siłą wepchnęli grupę 35 migrantów na terytorium Republiki Litewskiej i wkroczyli na terytorium naszego państwa. Wszystkie wyżej wymienione nielegalne działania białoruskich funkcjonariuszy zostały nagrane przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej.

"Żywe mięso w wojnie hybrydowej". Dziennikarze śledczy opisali, jak migranci napływają na Litwę

"Informacja o naruszeniu granicy państwowej zostanie wykorzystana w prowadzonym przez Litwę śledztwie przygotowawczym. To nie pierwszy podobny incydent na granicy litewsko-białoruskiej w ostatnich dniach" - dodano.

Minister spraw wewnętrznych: nie możemy tolerować prowokacji

"Nie możemy tolerować tak śmiałej prowokacji, kiedy 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło dziś granicę Republiki Litewskiej. Natychmiast zareagowaliśmy na tę prowokację i podjęliśmy decyzję o dalszym zwiększaniu zdolności ochrony granicy" - przekazała minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite.

12 białoruskich funkcjonariuszy przekroczyło granicę Republiki LitewskiejStraż Graniczna Litwy

Resort spraw wewnętrznych Litwy oznajmił w komunikacie, że patrole graniczne zostaną wzmocnione.

Taktyka zawracania migrantów

Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi ponad 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Nielegalnie przekroczyli granicę, dwoje dzieci trafiło do szpitala. Miały dostać tabletki od "zamaskowanych osób"

Rząd Litwy stosuje taktykę zawracania migrantów. Są oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych. Resort spraw wewnętrznych zarządził, że każdy, kto nielegalnie przekroczył granicę, a będzie chciał powrócić do swego kraju, otrzyma bilet i 300 euro.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna Litwy