Rzecznik Komisji Europejskiej o lex TVN: z niepokojem śledzimy najnowsze wydarzenia

Źródło:
PAP
Rzecznik Komisji Europejskiej o lex TVN: zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce
Rzecznik Komisji Europejskiej o lex TVN: zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce
wideo 2/20
Rzecznik Komisji Europejskiej o lex TVN: zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce

Poważnie zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce - tak o lex TVN mówił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. - Z niepokojem śledzimy najnowsze wydarzenia. W ten weekend widzieliśmy również, jak ludzie podnoszą głos w sprawie wolności mediów w Polsce - powiedział, nawiązując do protestów w obronie TVN zorganizowanych w wielu miejscowościach w całym kraju, gdzie - jak mówił - "krajobraz medialny już cierpi z powodu rosnącego upolitycznienia".

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand został zapytany w poniedziałek o przyjęcie w Polsce lex TVN.

- Z niepokojem śledzimy najnowsze wydarzenia. W ten weekend widzieliśmy również, jak ludzie podnoszą głos w sprawie wolności mediów w Polsce. Komisja oczekuje, że państwa członkowskie dopilnują, by ich polityka i ustawodawstwo nie miały żadnego negatywnego wpływu na ich zobowiązanie do zapewnienia wolnego, niezależnego i zróżnicowanego sektora mediów - odpowiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik nawiązał tu do protestów przeciwko lex TVN, które odbyły się w wielu polskich miastach i miasteczkach. Apelowano tam do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

>> Ponad sto miejscowości, tysiące manifestantów w całym kraju. Polska walczy o wolność mediów

Główny protest w WarszawieTVN24

Wigand: krajobraz medialny w Polsce cierpi z powodu rosnącego upolitycznienia

Wigand na konferencji przypomniał, że KE "w swoim raporcie na temat praworządności poruszyła obawy dotyczące wolności mediów w Polsce, a dokładniej tej ustawy i sprawy TVN24" .

- Głosowanie, które odbyło się w piątek, wywiera dalszą presję na sektor medialny w Polsce. Ustawa może skutkować wymuszoną zmianą struktury właścicielskiej spółek medialnych i poważnie zagraża wolności i pluralizmowi mediów w Polsce. Może to doprowadzić do ograniczenia wolności mediów w Polsce, gdzie krajobraz medialny już cierpi z powodu rosnącego upolitycznienia. Ustawa nie weszła jeszcze w życie. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój wydarzeń - zapewnił.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EBS

Tagi:
Raporty: