Świat

Ławrow: USA blokują współpracę Rosji z NATO

Świat


Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Stany Zjednoczone o blokowanie "z przyczyn ideologicznych" programu współpracy Rosja - NATO w 2008 roku.

- Ubolewamy, że ważny dokument przewidujący liczne punkty porozumienia i współpracy miedzy Rosją i NATO został zablokowany z powodu czysto ideologicznego stanowiska naszych amerykańskich kolegów, którzy usiłują wymóc na Rosji wycofanie się z decyzji o zawieszeniu udziału w traktacie o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE) - oświadczył Ławrow. Zawieszenie przez Rosję udziału w CFE ma nastąpić w nocy z 12 na 13 grudnia.

Projekt programu współpracy z Paktem Północnoatlantyckim, do którego odniósł się Ławrow, dotyczy m.in. walki z terroryzmem i narkotykami, zacieśnienia współpracy w sferze broni masowego rażenia oraz zapobiegania katastrofom przemysłowym.

Siergiej Ławrow spotkał się w piątek w Brukseli z ministrami spraw zagranicznych państw NATO. Po rozmowach szefowie dyplomacji państw NATO przyznali, że w stosunkach między sojuszem a Rosją występują coraz większe trudności. Ministrowie zadeklarowali jednak, że chcą zakończyć spór na temat Kosowa. Rosja jest przeciwna niepodległości tej należącej do Serbii prowincji zamieszkanej w większości przez Albańczyków.


Źródło: PAP, tvn24.pl