Książę Andrzej oskarżany o molestowanie seksualne. Ujawniona ugoda stwarza nowe okoliczności w sprawie pozwu

Źródło:
BBC, Reuters

Dzień przed rozprawą w sprawie pozwu Virginii Giuffre przeciwko księciu Andrzejowi o molestowanie seksualne ujawniono ugodę kobiety z Jeffreyem Epsteinem. Amerykanka zawarła porozumienie z oskarżanym o przestępstwa seksualne multimiliarderem ponad dekadę temu. Dokument może mieć kluczowe znaczenie dla sprawy księcia.

Zawarta w 2009 roku ugoda między multimilionerem Jeffreyem Epsteinem a Virginią Giuffre - która oskarżyła o przestępstwa seksualne, a tym stręczycielstwo - została w poniedziałek upubliczniona w ramach postępowania cywilnego wytoczonego przez Giuffre przeciwko synowi królowej Elżbiety II - księciu Andrzejowi.

Epstein był w przeszłości przyjacielem księcia. Popełnił jednak samobójstwo w 2019 roku w więzieniu na Manhattanie, czekając na proces w sprawie zarzutów o wykorzystywanie seksualne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pół miliona dolarów dla Giuffre i kluczowy zapis ugody

Dokument zakłada, że kobieta otrzyma 500 tysięcy dolarów w ramach ugody. Zwalnia również z różnych roszczeń ze strony Giuffre "każdą inna osobę lub podmiot, który mógłby zostać uznany za potencjalnego pozwanego".

Ugoda została ujawniona dzień przez zaplanowaną rozprawą w sprawie pozwu cywilnego złożonego przez kobietę przeciwko księciu Andrzejowi. Sędzia okręgowy Lewis Kaplan ma pochylić się we wtorek nad wnioskiem prawników księcia o oddalenie go.

Teraz sędzia Kaplan będzie musiał też zdecydować, czy klauzula zawarta w ugodzie uniemożliwia pozwanie 61-letniego brytyjskiego księcia o molestowanie seksualne Giuffre, do którego miało gość dwie dekady temu, gdy miała 17 lat.

Książę Andrzej zaprzecza zarzutom wysuwanym przez kobietę. Jego prawnicy uważają zaś, że upubliczniona ugoda może zakończyć sprawę.

O co Virginia Giuffre oskarża księcia Andrzeja

9 sierpnia 2021 roku 38-letnia Giuffre złożyła w sądzie w Nowym Jorku pozew cywilny przeciwko księciu Andrzejowi, twierdząc, że w przeszłości – gdy miała 17 lat – była przez niego napastowana seksualnie. Miało do tego dojść w Londynie, Nowym Jorku i na prywatnej wyspie Jeffreya Epsteina w grupie Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Według niej książę wiedział, że była wówczas nieletnia.

Giuffre – wówczas nosząca nazwisko Roberts – twierdzi, że była jedną z licznej grupy dziewcząt, które zostały zwabione przez nieżyjącego już amerykańskiego miliardera i finansistę Jeffreya Epsteina obietnicami pracy, a następnie były oferowane jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej.

Kobieta domaga się odszkodowania. Spekuluje się, że może ono wynosić miliony dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Oskarżenia o wykorzystanie seksualne nieletniej, pytania o pot księcia Andrzeja. Jest wniosek do sądu

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: BBC, Reuters