Oskarżenia o wykorzystanie seksualne nieletniej, pytania o pot księcia Andrzeja. Jest wniosek do sądu

Autor:
momo//now
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prawnicy Amerykanki Virginii Giuffre, która twierdzi, że została wykorzystana seksualnie przez brytyjskiego księcia Andrzeja, domagają się, by przedstawił sądowi dokumenty medyczne poświadczające, że nie mógł się pocić. W wywiadzie sprzed dwóch lat syn królowej Elżbiety powiedział, że cierpi na takie schorzenie. Podważył tym samym zeznania Giuffre, która mówiła, że przed stosunkiem z nią książę obficie się pocił.

Virginia Giuffre, która była stroną skarżącą w procesie multimilionera Jeffreya Epsteina oskarżanego o przestępstwa seksualne, w tym stręczycielstwo, złożyła w sierpniu pozew przeciw synowi królowej Elżbiety II - księciu Andrzejowi. Amerykanka zarzuca mu, że wykorzystał ją seksualnie, kiedy miała 17 lat. Według niej wiedział, że była wówczas nieletnia. Miało do tego dojść w Londynie, Nowym Jorku i na prywatnej wyspie Jeffreya Epsteina w grupie Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. W swoich zeznaniach Amerykanka relacjonowała, że książę obficie pocił się przed tym, jak doszło między nimi do stosunku.

Książę podważa zeznania Amerykanki

Książę Andrzej zdecydowanie zaprzeczył zarzutom kobiety. W kontrowersyjnym wywiadzie dla BBC z 2019 roku syn brytyjskiej monarchini powiedział między innymi, że nie pamięta, by kiedykolwiek spotkał Giuffre, mimo szeroko rozpowszechnionego zdjęcia pokazującego go w jej towarzystwie. Twierdził też, że był w pizzerii z córką w tym dniu w 2001 roku, kiedy - jak utrzymuje Amerykanka - miało dojść do kontaktu seksualnego między księciem Andrzejem a Virginią Giuffre w Londynie. W rozmowie z BBC syn królowej Elżbiety II powiedział również, że przez wiele lat nie mógł się pocić.

W ten sposób odniósł się do zeznań Giuffre, podważając tym samym ich wiarygodność. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W czwartek adwokaci Amerykanki złożyli wniosek do sądu, domagając się dostarczenia przez księcia dokumentów medycznych, potwierdzających, że rzeczywiście w tamtym okresie cierpiał na schorzenie, w wyniku którego nie mógł się pocić.

4 stycznia ma odbyć się rozprawa, podczas której obrońcy 61-letniego księcia będą walczyć o oddalenie pozwu. 

"Potężni i bogaci nie są zwolnieni z odpowiedzialności za swoje czyny"

Giuffre domaga się odszkodowania od księcia "za naruszenie jej nietykalności cielesnej". "Dwadzieścia lat temu bogactwo, władza, pozycja i koneksje księcia Andrzeja umożliwiły mu wykorzystywanie przestraszonego, bezbronnego dziecka, którego nikt nie mógł ochronić. Już dawno powinien on być pociągnięty do odpowiedzialności" - zaznaczono w pozwie złożonym w sierpniu w sądzie federalnym Nowym Jorku.

Amerykanka występowała już wcześniej z taki zarzutami, co znalazło odzwierciedlenie w dokumentach sądowych i w wywiadach telewizyjnych. Pozew złożony w federalnym sądzie okręgowym dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku oceniła jako nowy rozdział w dążeniu do pociągnięcia do odpowiedzialności 61-letniego obecnie księcia.

"Potężni i bogaci nie są zwolnieni z odpowiedzialności za swoje czyny. Mam nadzieję, że inne ofiary uznają, że nie można żyć w milczeniu i strachu, ale można odzyskać swoje życie, mówiąc o tym głośno i domagając się sprawiedliwości" - argumentowała Giuffre.

Autor:momo//now

Źródło: CNN, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP