Czechy wyślą 150 żołnierzy do Polski

Aktualizacja:
Autor:
js,,
momo/kg
Źródło:
PAP, Reuters
Granica polsko-białoruska. Dziennikarze TVN24 w strefie przygranicznej (wideo z grudnia 2021 r.)
Granica polsko-białoruska. Dziennikarze TVN24 w strefie przygranicznej (wideo z grudnia 2021 r.)TVN24
wideo 2/21
TVN24Granica polsko-białoruska. Dziennikarze TVN24 w strefie przygranicznej

Czeskie władze zgodziły się wysłać do Polski 150 żołnierzy, by pomóc w opanowaniu kryzysu migracyjnego - donosi w środę Agencja Reutera. Wcześniej kończący urzędowanie premier Andrej Babisz skierował wniosek do obu izb czeskiego parlamentu o zgodę na wysłanie wojsk do Polski, w rejon granicy z Białorusią.

Konstytucja Czech przewiduje, że zgodę na wysłanie czeskich żołnierzy za granicę muszą wyrazić obie izby parlamentu. Rząd Babisza wnioskował, by taki mandat dostało 150 żołnierzy na okres 180 dni. W środę czeski rząd otrzymał zgodę na militarne wsparcie Polski.

Czescy żołnierze mają pomagać polskim wojskom i funkcjonariuszom w ochronie granicy, ale nie mają wykonywać zadań bezpośrednio związanych z migrantami - informował we wtorek Babisz. Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji na granicę z Białorusią mają pojechać saperzy i logistycy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Potępienie wykorzystywania migrantów przez białoruski reżim

We wtorek komisja spraw zagranicznych Izby Poselskiej potępiła wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim w celu destabilizacji Polski, Litwy, Łotwy i całej Unii Europejskiej. Potępiła również działania Rosji, zmierzające do eskalacji napięć na granicach Ukrainy.

Posłowie wezwali rząd do zapewnienia maksymalnego wsparcia dyplomatycznego, materialnego i - w stosownych przypadkach - wojskowego rządowi polskiemu w jego wysiłkach na rzecz ochrony zewnętrznych granic UE.

Kryzys na granicy z Białorusią

Wiosną tego roku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września do 30 listopada w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązywał stan wyjątkowy.

Od 1 grudnia do 1 marca w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją prawa, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach, komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.

Autor:js,, momo/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: