Rosja zablokowała przyjęcie końcowego dokumentu konferencji przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT), który zawierał krytykę w sprawie przejęcia przez siły rosyjskie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową na Ukrainie. Przedstawiciel Moskwy przekonywał w czasie konferencji, że zastrzeżenia do treści miało "wiele państw, nie tylko Rosja".
Przewodniczący konferencji, ambasador Argentyny Gustavo Zlauvinen przedstawił delegatom zrewidowany projekt dokumentu końcowego, w którym znalazły się cztery krytyczne odniesienia do okupacji przez Rosję tej największej elektrowni atomowej w Europie, chociaż bez wymienienia Rosji z nazwy.
Rosja zablokowała w piątek wieczorem przyjęcie przedstawionego przez Zlauvinena 36-stronnicowego dokumentu.
Przedstawiciel Rosji Igor Wiszniewieckij utrzymywał na końcowym posiedzeniu konferencji, która odbywała się od czterech tygodni w nowojorskiej siedzibie ONZ, że "wiele państw, nie tylko Rosja" miało zastrzeżenia do treści.
Wcześniej ambasador USA w ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że administracja prezydenta Joe Bidena dąży do uznania przez dokument końcowy, iż "sposób prowadzenia przez Rosję wojny na Ukrainie i jej nieodpowiedzialne działania poważnie zagrażają głównemu celowi układu NPT".
Ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia zarzucał USA "upolitycznianie dokumentu końcowego i przedkładanie interesów geopolitycznych karania Rosji nad wspólną potrzebę umacniania bezpieczeństwa globalnego"
Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej
Dokument końcowy musi być zaaprobowany przez wszystkie 191 państw będących stronami liczącego już 50 lat układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT). Ma on zapobiegać rozprzestrzenianiu się broni nuklearnej na kolejne państwa.
Konferencje przeglądowe układu NPT mają odbywać się co 5 lat, ale obecną zwołano z dwuletnim opóźnieniem ze względu na pandemię COVID-19.
Poprzednia konferencja w 2015 roku również zakończyła się bez porozumienia. Próbowano wówczas ustanowić na Bliskim Wschodzie strefę wolną od broni masowej zagłady.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nocciola / Shutterstock.com