Świat

Królowa obojętna na gramatykę. Unikatowe archiwum Wiktorii

Świat

www.queen-victorias-scrapbook.org, wikipediaW archiwum można obejrzeć prywatne zdjęcia oraz zapiski

Rzadko udostępniane dokumenty dotyczące życia prywatnego i panowania królowej Wiktorii (1837-1901), za zgodą rodziny królewskiej, opublikowano na portalu uruchomionym z okazji diamentowego jubileuszu Elżbiety II.

Można tam znaleźć listy prywatne, zapiski, obrazki i fotografie rekordzistki na brytyjskim tronie, jedynej monarchini przed Elżbietą II obchodzącej diamentowy jubileusz - czyli 60-lecie panowania (w 1897 r.).

Nie jest to jednak publikacja wyczerpująca (nie ma np. zapisków z koncertu Fryderyka Chopina w Stafford House z 15 maja 1848 r.).

W jednym z listów z 1836 r. zaadresowanych do wuja, króla Belgów Leopolda I, księżniczka Wiktoria opisuje wrażenie, jakie wywarł na niej przyszły książę-małżonek Albert, który urzekł ją rozsądkiem, usposobieniem, manierami i prezencją. Rok później, w wieku 18 lat, Wiktoria odziedziczyła tron po Wilhelmie IV Hanowerskim.

Zdolna, ale obojętna na muzykę i gramatykę

Portal zamieszcza też szczegóły nauk pobieranych przez Wiktorię od wczesnych lat. Wzmianka guwernantki z 1828 r., gdy przyszła królowa miała 9 lat, wskazuje, że uczyła się m.in. geografii, arytmetyki, rysunku i przyrody. Uznano ją za zdolną, ale obojętną na muzykę i gramatykę.

Najdłużej w historii panująca monarchini, pierwsza i ostatnia z tytułem imperatorowej Indii, miała z księciem Albertem dziewięcioro dzieci. Nigdy nie doszła do siebie po przedwczesnej śmierci małżonka w 1861 r. i do końca życia nosiła po nim żałobę.

Portal podzielono na dziewięć działów: młoda księżniczka, droga do tronu, miłość i małżeństwo, życie rodzinne, dom i imperium, wiktoriańskie wynalazki (z których najważniejsze to telefon i telegraf), gospodarstwo domowe, dzień diamentowego jubileuszu, obchody diamentowego jubileuszu.

Wiele spośród dokumentów opublikowanych na portalu www.queen-victorias-scrapbook.org było znanych historykom, ale nie były powszechnie dostępne. Portal zawiera też materiał audio, urywki filmów, pamiątki z okresu życia i panowania Wiktorii, itp.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.queen-victorias-scrapbook.org, wikipedia