Nie żyje król Maorysów. Tuheitia miał 69 lat

Źródło:
PAP
Nie żyje król Maorysów. Tuheitia zmarł w wieku 69 lat
Nie żyje król Maorysów. Tuheitia zmarł w wieku 69 latReuters
wideo 2/2
Nie żyje król Maorysów. Tuheitia zmarł w wieku 69 latReuters

W wieku 69 lat w związku z komplikacjami po operacji serca zmarł nowozelandzki król Maorysów Tuheitia Potatau Te Wherowhero VII - podaje agencja AP. Na tronie zasiadał przez 18 lat. Maorysi stanowią blisko 20 procent ludności Nowej Zelandii. Smutek i żałobę z powodu śmierci Tuheitii wyrazili między innymi król Karol III i królowa Kamila.

Nowozelandzki król Maorysów, Tuheitia Potatau Te Wherowhero VII, zmarł w wieku 69 lat, kilka dni po osiemnastej rocznicy objęcia tronu - podała w piątek agencja AP. Przyczyną śmierci były komplikacje po operacji serca.

Smutek i żałobę w związku ze śmiercią króla Maorysów wyrazili nowozelandzki premier Christopher Luxon oraz brytyjski król Karol III, konstytucyjna głowa państwa Nowej Zelandii, wraz z żoną, królową Kamillą.

Król Maorysów nie żyje

Tuheitia był siódmym maoryskim władcą od utworzenia monarchii w 1858 r. w celu zjednoczenia nowozelandzkich plemion w czasie brytyjskiej kolonizacji wysp. Był najstarszym synem poprzedniej monarchini Te Atairangikaahu. Na tron wstąpił 21 sierpnia 2006 roku, w dniu uroczystości pogrzebowych swojej matki.

W kulturze maoryskiej król odgrywa przede wszystkim rolę ceremonialną, ale ma też znaczący głos reprezentujący Maorysów, którzy stanowią blisko 20 proc. ludności Nowej Zelandii.

Król Maorysów Tuheitia i król Wielkiej Brytanii Karol IIIPAP/EPA/DAVID ROWLAND/POOL

Zasługi króla Maorysów

Wśród najważniejszych dokonań Tuheitii wymienia się stworzenie centrum reintegracji dla osadzonych kobiet, które urodziły dzieci, odbywając karę w więzieniu. Współpracował też z nowozelandzką policją i ministerstwem sprawiedliwości, aby zapobiegać przestępczości i aktom przemocy. Liczba Maorysów trafiających do więzień jest jedną z najwyższych wśród mniejszości etnicznych na świecie.

W ostatnich miesiącach Tuheitia koordynował także rozmowy dotyczące jedności narodowej Maorysów w odpowiedzi na politykę rządu premiera Nowej Zelandii Christophera Luxona. Krytycy zarzucają centroprawicowemu rządowi, że realizuje antymaoryską politykę i nie wspiera rdzennej ludności i jej języka. Podczas zwołanego przez króla krajowego spotkania Maorysów w styczniu, na które przybyło ponad 10 tys. osób, Tuheitia zapewnił, że będzie nadal mówił po maorysku, niezależnie od polityki rządu.

Autorka/Autor:ek//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FORUM