Karol III w swoją pierwszą podróż zagraniczną jako król uda się do Francji i Niemiec - przekazał w piątek Pałac Buckingham. Brytyjski monarcha odbędzie tę podróż od 26 do 31 marca. Jako pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej będzie przemawiał na forum francuskiego parlamentu i jako pierwszy władca Wielkiej Brytanii wystąpi przed parlamentem w Niemczech.
Brytyjskie media przypominają, że decyzje o oficjalnych podróżach zagranicznych monarchy są podejmowane zgodnie z radą rządu. Dodają, że wybór Francji i Niemiec jako celów pierwszej podróży Karola III w roli króla, a nie któregoś z krajów Wspólnoty Narodów, jest sygnałem chęci poprawy stosunków z Paryżem i Berlinem. Te bowiem od czasu brexitu bywają trudne.
We Francji spotkanie w Wersalu, przemówienie do parlamentu i zwiedzanie winnic
Jak przekazał Pałac Buckingham, Karol III i królowa małżonka Kamila udadzą się najpierw do Francji, gdzie zostaną przyjęci przez prezydenta Emmanuela Macrona w pałacu w Wersalu. Następnie monarcha, jako pierwszy w historii członek brytyjskiej rodziny królewskiej, wygłosi przemówienie przed francuskim parlamentem, Kamila zaś uda się do Muzeum Orsay (Musée d'Orsay), gdzie otworzy wystawę obrazów Edouarda Maneta i Edgara Degasa.
Na koniec obydwoje pojadą do Bordeaux, gdzie będą zwiedzać winnice, wytwarzające wino w organiczny sposób.
Przemówienie do niemieckiego parlamentu i spotkanie z uchodźcami z Ukrainy
W Niemczech para królewska zostanie powitana przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera przy Bramie Brandenburskiej, a następnie przyjęta przez niego w jego siedzibie - Pałacu Bellevue.
Karol III wygłosi przemówienie w niemieckim parlamencie jako pierwszy brytyjski monarcha w historii i spotka się z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Ostatnim punktem podróży będzie wizyta w Hamburgu, gdzie Karol III i Kamila odwiedzą pozostałości kościoła św. Mikołaja, który został zniszczony wskutek alianckich nalotów pod koniec II wojny światowej i pozostawiony w takiej formie.
Karol jako następca tronu odbył 34 podróże do Francji i 28 do Niemiec. Poprzednio we Francji był w 2019 r. z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, a w Niemczech - w 2020 r., aby uczcić dzień pamięci ofiar wojny.
Jego matka, królowa Elżbieta II, złożyła osiem wizyt we Francji i trzy w Niemczech. Ostatnie odbyły się odpowiednio w 2014 i 2015 r.
Źródło: PAP