TVN24 | Świat

Tysiące odwołanych i opóźnionych lotów z powodu omikronu w Stanach Zjednoczonych

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP, Reuters

Amerykańskie linie lotnicze odwołały w sobotę ponad 950 lotów z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem wśród pilotów i innych członków personelu. Z tego powodu tysiące podróżnych musiały zmienić bożonarodzeniowe plany. Łącznie na całym świecie w świąteczny weekend zostało odwołanych już około 6300 lotów.

Według informacji na stronie internetowej FlightAware.com, w Boże Narodzenie w USA zostało odwołanych ponad 950 lotów, zarówno tych wewnątrzkrajowych, jak i międzynarodowych. Prawie dwa tysiące lotów było opóźnionych. Z kolei w wigilię odwołano 690 lotów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Komplikacje spowodowane zostały przez wysoce zakaźny wariant omikron, który doprowadził do gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19, zmuszając linie lotnicze do anulowania lotów. Piloci i personel zostali poddani kwarantannie.

Wiele linii odwołuje loty. "Omikron miał bezpośredni wpływ na naszych pracowników"

United Airlines odwołały 230 lotów. - Krajowy wzrost liczby przypadków omikron w tym tygodniu miał bezpośredni wpływ na nasze załogi lotnicze i naszych pracowników - powiedziała rzeczniczka linii Maddie King. Dodała jednocześnie, że odwołane loty stanowiły niewielką część ze średnio 4000 lotów dziennie w okresie świątecznym.

- Ciężko pracujemy, by zmienić rezerwację osobom, których loty zostały odwołane –mówiła.

Dane FlightAware pokazały, że Delta Air Lines odwołała 344 loty z około trzech tysięcy zaplanowanych. - Delta spodziewa się, że ponad 300 lotów zostanie odwołanych też w niedzielę - zapowiedział rzecznik firmy. Jak dodał, pracownicy linii "działają razem przez całą dobę", by zabrać klientów "tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe".

Nie wszystkie linie lotnicze zostały dotknięte omikronem w równym stopniu. Rzecznik Southwest Airlines przekazał, że w sobotę nie było żadnych problemów z lotami tego przewoźnika.

Według szacunków American Automobile Association między 23 grudnia a 2 stycznia samolotem, pociągiem lub samochodem miało wyjechać ponad 109 milionów Amerykanów, co stanowi wzrost o 34 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W świąteczny weekend na świecie odwołano już ponad 6000 lotów

Na całym świecie w sobotę odwołano ponad 2800 lotów, a ponad siedem tysięcy było opóźnionych. Łącznie w świąteczny weekend anulowano już około 6300 lotów.

Chińskie linie lotnicze były odpowiedzialne za najwięcej odwołanych lotów. China Eastern anulowały ich około 540, czyli ponad jedną czwartą planowanych. Air China odwołało 267 lotów, co również stanowi blisko jedną czwartą wszystkich planowanych wylotów.

Wariant omikron

Wariant omikron został po raz pierwszy wykryty w listopadzie i obecnie stanowi prawie trzy czwarte przypadków COVID-19 w USA i aż 90 procent w niektórych obszarach kraju, takich jak np. Wschodnie Wybrzeże.

Według danych agencji Reutera, średnia liczba nowych przypadków koronawirusa w USA wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia o 45 procent do 179 000 dziennie.

Autor:pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: