TVN24 | Świat

"To jest Keith, ma 101 lat". Najstarsi Brytyjczycy, którzy wygrali walkę z wirusem

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

99-letnia Rita Reynolds, 99-letni Albert Chambers oraz 101-letni Keith Watson to prawdopodobnie najstarsi pacjenci, których wyleczono z COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Cała trójka wyzdrowiała w ciągu ostatnich kilkunastu dni - podały w piątek media na Wyspach. 

OGLDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> Jako pierwsza z tej trójki, 3 kwietnia, wyzdrowiała 99-letnia Rita Reynolds. Po tym, jak 25 marca test wykazał obecność koronawirusa, jej rodzinie powiedziano, aby się przygotowała na najgorsze. Tymczasem Reynolds, która podczas II wojny światowej przeżyła niemieckie bombardowanie, chowając się pod stołem kuchennym, zwalczyła wirusa. Nie była w szpitalu, lecz cały czas pozostawała w domu opieki w Stockport pod Manchesterem.

Jak żartował jej wnuk, którego cytuje dziennik "Metro", cały czas żywiła się kanapkami z marmoladą oraz herbatnikami, co zawsze było jej ulubionymi potrawami.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL >>>

"To jest Keith, ma 101 lat. Wrócił dzisiaj do domu po pokonaniu koronawirusa"

W czwartek ze szpitala w Worcester w środkowej Anglii, gdzie spędził ostatnie dwa tygodnie, wyszedł  101-letni Keith Watson. "To jest Keith, ma 101 lat. Wrócił dzisiaj do domu po pokonaniu koronawirusa. Świetna robota wszystkich na oddziale 12. w szpitalu Alexandra, którzy tak dobrze się opiekowali Keithem przez ostatnie dwa tygodnie" - taki wpis pojawił się na profilu szpitala na Facebooku obok zdjęcia wyleczonego pacjenta oraz opiekujących się nim lekarzy i pielęgniarek.

"Nie ma niczego, co mogłyście zrobić lepiej"

Późnym wieczorem w czwartek szpital w Doncaster w północnej Anglii opuścił 99-letni weteran II wojny światowej Albert Chambers. - Niewiele można powiedzieć. Dziękuję bardzo. Doceniam wszystko, co dla mnie zrobiliście Nie ma niczego, co moglibyście zrobić lepiej - dziękował na pożegnanie personelowi pielęgniarskiemu.

W drugiej połowie marca koronawirusa pokonał 98-letni Jack Bowden z Boltonu koło Manchesteru, do zeszłego tygodnia najstarszy wyzdrowiały Brytyjczyk. Jego przypadek zasługuje na uwagę nie tylko z racji wieku, ale także szybkości powrotu do zdrowia. Test potwierdzający obecność koronawirusa został przeprowadzony 18 marca, a już 21 marca wypisano mężczyznę ze szpitala.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W środę Wielka Brytania stała się piątym krajem - po Włoszech, Hiszpanii, USA i Francji - w którym liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 7000. Według podanego w czwartek po południu bilansu, w kraju tym z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 7978 osób.

Na konferencji prasowej zastępujący chorującego na COVID-19 premiera Borisa Johnsona minister spraw zagranicznych Dominic Raab przekazał, że od początku epidemii testom na obecność koronawirusa poddano 243421 osób, z czego w przypadku 65077 przyniosły one wynik pozytywny.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Worcestershire Acute Hospitals NHS Trust

Tagi:
Raporty: