Do Putina tylko tunelem, przez chmurę substancji dezynfekującej. Z obawy przed koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, Echo Moskwy, Interfax
Specjalny tunel do dezynfekcji osób ma zapewnić bezpieczeństwo Władimirowi PutinowiReuters
wideo 2/36
Reuters Specjalny tunel do dezynfekcji osób ma zapewnić bezpieczeństwo Władimirowi Putinowi

W rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą zainstalowano specjalny tunel. Osoby wchodzące są tam poddawane procedurze dezynfekującej. Dwa podobne urządzenia działają na Kremlu.

Tunelami pochwalił się regionalny rząd w mieście Penza, które leży ponad 600 kilometrów na południowy wschód od Moskwy. Miejscowe władze poinformowały, że sprzęt z napisem "Wyprodukowano w Penzie" znalazł się w rezydencji prezydenta. Producentem urządzeń są tamtejsze zakłady Motornyje Tiechnołogii. - Trzeba było w krótkim czasie dostarczyć i zainstalować ten sprzęt i penzeńska firma zdołała to zrobić szybciej i lepiej niż zagraniczni producenci - zakomunikowała szefowa firmy Ilga Izranowa.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

W specjalnym tunelu na osobę, która tam wchodzi, jest rozpylany roztwór dezynfekującyReuters

Dezynfekcja, pomiar temperatury, rozpoznawanie twarzy

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow potwierdził w środę, że sprzęt wykorzystywany jest w prezydenckiej rezydencji w Nowo-Ogariowie oraz na Kremlu.

Tunel przypomina windę otwartą z obu stron. Jest wąski, w środku może przebywać jedna osoba. Na stojącego człowieka rozpylana jest z góry chmura roztworu dezynfekującego. "Zamówienie otrzymała firma z Penzy, która wcześniej produkowała sprzęt dla warsztatów samochodowych. Jedno z takich urządzeń dobrze się sprawdziło w lokalnym szpitalu. Oprócz rozpylania roztworu, kabina mierzy temperaturę i rozpoznaje twarze przybywających osób" - poinformowało radio Echo Moskwy. 

Google Maps

Zakażenia w otoczeniu Putina

Putin pod koniec marca przestał brać udział w spotkaniach publicznych. Pracował zdalnie z Nowo-Ogariowa i prowadził narady poprzez łącze wideo. W kolejnych tygodniach informowano, że wszystkie osoby przed spotkaniem z prezydentem w jego rezydencji przechodzą test na obecność koronawirusa. Mimo środków ostrożności zainfekowani zostali między innymi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, a wcześniej premier Michaił Miszustin i co najmniej jeden pracownik administracji prezydenta Rosji.

Rosyjskie media przypomniały, że na początku czerwca w Moskwie złagodzono restrykcje dotyczące zasad izolacji, ale Putin nie wrócił na Kreml, do normalnego trybu pracy i osobistych spotkań. Pieskow przekonywał w rozmowie z agencją Interfax, że "format wideokonferencji pozwala szybko organizować spotkania z udziałem regionalnych przywódców bez konieczności wzywania ich do Moskwy lub innych miast".

Kiedy Putin wróci na Kreml? Konkretna data jeszcze nie padła.

W czasie pandemii Putin kontaktuje się z urzędnikami w formie wideokonferencji kremlin.ru

Koronawirus w Rosji

Jak podała w środę agencja Interfax, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w Rosji stanowi łącznie 553 301. Z powodu COVID-19 zmarło blisko 7,5 tysiąca osób. Wyzdrowiało ponad 304 tysiące zainfekowanych.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, Echo Moskwy, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: