Papież w pustej bazylice, hiszpańsko-turecki konflikt o respiratory. Podsumowujemy niedzielę

Autor:
tmw
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News

Jak wynika z najnowszych danych, mniej więcej co czwarty zakażony SARS-CoV-2 mieszka w Stanach Zjednoczonych. W Austrii odnotowano więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń. U piosenkarki Marianne Faithfull wykryto koronawirusa. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w niedzielę potwierdzono obecność koronawirusa u 475 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 4102 przypadki zakażenia. 94 osoby zmarły, w tym 15 w niedzielę.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

1. Zaczęło się od proboszcza i "cała gmina została poddana kwarantannie"

Białopole, niewielka wieś na Lubelszczyźnie stała się lokalnym epicentrum pandemii COVID-19. Pierwszy zachorował proboszcz, który niedługo później zmarł. Szybko koronawirus zaatakował kolejne osoby. Większość poddała się kwarantannie. Cyprian Jopek, reporter programu "Czarno na białym", odwiedził wieś, aby zobaczyć, jak mieszkańcy radzą sobie w walce z wirusem.

2. Co czwarty zakażony mieszka w USA. Już ponad 300 tysięcy przypadków

W Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano już ponad 300 tysięcy przypadków zakażenia koronawirursem. Na całym świecie jest to ponad 1,2 miliona, co oznacza, że mniej więcej co czwarta osoba z wykrytym koronawirusem mieszka w USA.

3. W Austrii więcej wyzdrowień niż nowych przypadków

Liczba zachorowań z powodu koronawirusa wzrosła w niedzielę w Austrii do blisko 12 tysięcy, ale w ciągu doby odnotowano więcej wyleczonych pacjentów niż nowo zdiagnozowanych. Zmalała także liczba osób przebywających na intensywnej terapii. - To są liczby dające nadzieję - skomentował minister zdrowia Rudolf Anschober.

4. Koronawirus we Francji. Ponad 7,5 tysiąca zmarłych

441 zakażonych koronawirusem osób zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin we Francji - poinformował w sobotę dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii we Francji to 7 560.

5. Hiszpania zapłaciła trzy miliony euro, Turcja zarekwirowała sprzęt

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że Turcja zarekwirowała 150 respiratorów, które krajowy resort oraz dwie wspólnoty autonomiczne - Kastylia-La Mancha i Nawarra, kupiły za trzy miliony euro.

6. "Niesamowity moment w czasach chaosu"

W nowojorskich szpitalach brakuje sprzętu i łóżek. Nie brakuje za to poświęcenia i woli niesienia pomocy. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy niestrudzenie walczą ze śmiertelnym wirusem na pierwszej linii frontu. W ramach podziękowania za swoją pracę otrzymali gromkie brawa od strażaków.

Nowojorscy strażacy podziękowali pracownikom szpitali
Nowojorscy strażacy podziękowali pracownikom szpitali Twitter/NYFD

7. "Przyszłością Europy są polscy lekarze podróżujący do Włoch"

"W walce z pandemią najważniejsza jest wola wspólnej przyszłości, w której każdy jest solidarny z innymi" – podkreśliła w sobotnim numerze francuskiego dziennika "Le Monde" przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak stwierdziła Niemka m. in. , "przyszłością Europy są polscy lekarze", którzy wspierają personel medyczny we Włoszech.

Madeyski: chcemy możliwie dużo się nauczyć od naszych włoskich kolegów
Madeyski: chcemy możliwie dużo się nauczyć od naszych włoskich kolegówTVN24

8. Papież w pustej bazylice o pandemii

Bez wiernych, tylko z asystą liturgiczną papież Franciszek odprawił w Niedzielę Palmową mszę świętą w Bazylice Świętego Piotra. Z powodu koronawirusa po raz pierwszy w historii nie było wiernych, których zawsze przybywały tysiące. Nie odbyła się również procesja z gałązkami oliwnymi i palmami, która towarzyszy obchodom niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień.

9. Marianne Faithfull zakażona koronawirusem

Brytyjska piosenkarka Marianne Faithfull jest zakażona koronawirusem - poinformował w niedzielę jej menedżer. Jak dodał, jej stan jest stabilny. "Wszyscy życzymy jej zdrowia" - oświadczył Francois Ravard. Artystka ma 73 lata.

Marianne Faithfull jest zakażona koronawirusemShutterstock

10. Zaskakujący skutek ograniczeń z powodu koronawirusa

Z powodu COVID-19 ludzie na całym świecie znacznie ograniczyli przemieszczanie się. Jak twierdzą sejsmolodzy z Belgii, doprowadziło to do zmniejszenia szumu sejsmicznego Ziemi do tego stopnia, że może umożliwić monitorowanie mniejszych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej - czytamy w periodyku naukowym "Nature".

11. "Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego"

- Koronawirus jest niezwykle zaraźliwy, ale - jak się okazuje - zaraźliwa jest także pomoc - mówiła prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska, odnosząc się do sobotniego #koncertdlabohaterów w Player.pl. Udało się zebrać już cztery miliony złotych, ale wciąż można wpłacać pieniądze. - Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego - mówiła.

Katarzyna Kolenda-Zaleska: mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego
Katarzyna Kolenda-Zaleska: mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowegoTVN24

Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw

Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości