Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
ja, akw,mro//pm, now, ral
Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo Zdrowia: 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie żyje pięć kolejnych osóbTVN24
wideo 2/2
TVN24Ministerstwo Zdrowia: 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie żyje pięć kolejnych osób

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 268 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a także o śmierci kolejnych 10 osób. Od rana potwierdzono 475 zakażeń, a od początku pandemii w Polsce 4102. Nie żyją 94 osoby. Dane w artykule są na bieżąco aktualizowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, w Polsce jest potwierdzony we wszystkich województwach.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W Polsce potwierdzono do tej pory 4102 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 94 pacjentów nie żyje.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskie – 468 przypadków, w tym 61 potwierdzonych w niedzielę, 10 osób zakażonych w tym województwie zmarło, w tym o śmierci czterech poinformowano w niedzielę; kujawsko-pomorskie – 241 przypadków, z czego 17 potwierdzonych w niedzielę; jedna osoba w tym województwie zmarła; lubelskie – 174 przypadków, w tym 9 potwierdzonych w niedzielę; sześć z osób zakażonych w tym województwie zmarło; lubuskie – 59 przypadków, w tym 11 potwierdzonych w niedzielę; łódzkie – 326 przypadków, z czego o 67 poinformowano w niedzielę; trzy osoby zakażone w tym województwie zmarły; małopolskie – 327 przypadków, w tym 19 potwierdzonych w niedzielę, siedem osób zakażonych w tym województwie zmarło, w tym o śmierci dwóch poinformowano w niedzielę; mazowieckie – 967 przypadków, z czego o 159 nowych poinformowano w niedzielę, 20 osób zakażonych w tym województwie zmarło; opolskie – 94 przypadków; w tym 4 potwierdzone w niedzielę, jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła; podkarpackie – 149 przypadki, w tym 13 potwierdzonych w niedzielę; pięć osób zakażonych w tym województwie zmarło; podlaskie – 91 przypadków; z czego 9 potwierdzonych w niedzielę; jedna osoba zmarła; pomorskie – 117 przypadków, w tym 13 potwierdzonych w niedzielę; śląskie – 537 przypadków, w tym 41 potwierdzonych w niedzielę; 22 z osób zakażonych w tym województwie zmarło; świętokrzyskie – 93 przypadki, w tym 12 potwierdzonych w niedzielę; jedna z osób zakażonych w tym województwie zmarła;  warmińsko-mazurskie – 80 przypadków, w tym dwa potwierdzone w niedzielę; jedna z osób zakażonych zmarła; wielkopolskie – 273 przypadki, w tym 40 potwierdzonych w niedzielę; 14 z osób zakażonych w tym województwie zmarło, w tym jedna w niedzielę;  zachodniopomorskie – 106 przypadków, z czego 6 potwierdzonych w niedzielę, dwie z osób zakażonych w tym województwie zmarły

ZOBACZ >> Ksiądz, kierowca autobusu, przedszkolanka. Co wiemy, o zakażonych koronawirusem?

Nowe obostrzenia od 1 kwietnia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 31 marca o wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, limity w sklepach, zamknięte zakłady fryzjerskie, obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

ZOBACZ >> Limit osób w sklepie, ograniczenia w dostępie do parków. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. - Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny - tłumaczył. Dodał, że tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Przywrócono też pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

24 marca rząd poinformował o wprowadzeniu kolejnych decyzji, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Wszystkie te obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia (Wielka Sobota) włącznie.

ja, akw,mro//pm, now, ral

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Tagi:
Raporty: