Ministerstwo Zdrowia: w niedzielę 475 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie żyje 15 osób

TVN24 | Polska

Autor:
kb,
akw
Źródło:
TVN24
Ministerstwo Zdrowia. W sobotę 5 kwietnia 475 nowych przypadków koronawirusa, w sumie 4102TVN24
wideo 2/35
TVN24Ministerstwo Zdrowia. W niedzielę 5 kwietnia 475 nowych przypadków koronawirusa, w sumie 4102

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę po południu o 268 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, a także o śmierci kolejnych 10 zakażonych pacjentów. Rano informowano o 207 nowych przypadkach i śmierci pięciu osób. Łącznie do tej pory w naszym kraju zdiagnozowano 4102 przypadki zakażenia, a 94 osoby zmarły.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

Po godzinie 17.30 resort zdrowia przekazał informację o 268 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 67 osób z województwa łódzkiego, 66 osób z woj. mazowieckiego, 41 osób z woj. dolnośląskiego, 29 osób z woj. wielkopolskiego, 17 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 9 osób z woj. podlaskiego, 8 osób z woj. lubelskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. śląskiego i 3 osób z woj. zachodniopomorskiego.

Jednocześnie poinformowano o śmierci kolejnych dziesięciu pacjentów. To: 82-letni mężczyzna hospitalizowany w Łomży, 46-letnia kobieta, 51-letnia kobieta, 71-letni i 77-letni mężczyźni hospitalizowani w szpitalu w Radomiu, 66-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta hospitalizowani w szpitalu w Warszawie, 71-letnia kobieta i 74-letni mężczyzna hospitalizowani we Wrocławiu oraz 86-letnia kobieta hospitalizowana w Przemyślu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wcześniej tego dnia, o godzinie 10 rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 207 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 93 osób z województwa mazowieckiego, 38 osób z woj. śląskiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. świętokrzyskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 11 osób z woj. wielkopolskiego, ośmiu osób z woj. podkarpackiego, pięciu osób z woj. pomorskiego, trzech osób z woj. zachodniopomorskiego, trzech osób z woj. lubuskiego, dwóch osób z woj. warmińsko-mazurskiego i jednej osoby z woj. lubelskiego.

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych pięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 41-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna ze szpitali w Krakowie, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 77-letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu i 59-letni mężczyzna ze szpitala w Polanicy-Zdroju" - poinformowano w komunikacie.

Łącznie liczba potwierdzonych zakażonych w naszych kraju wynosi 4102. Nie żyją 94 osoby.

Polski rząd rekomenduje, by w święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w sobotę na konferencji prasowej powiedział, że w związku z epidemią koronawirusa rekomendacja rządu jest jednoznaczna, aby w te Święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem. - To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - podkreślił minister zdrowia.

Szumowski: intensywny kontakt przy świątecznym stole jest w tym trudnym okresie epidemii ogromnym zagrożeniemTVN24

Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokryć koszty testów na koronawirusa dla każdego szpitala

W sobotę Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że dostęp otrzymają "nie tylko szpitale zakaźne, nie tylko sanepidy, ale wszystkie jednostki w Polsce".

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że NFZ rozlicza wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą.

Nowe obostrzenia

Od środy obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Jest to między innymi ograniczenie liczby osób w sklepach, zamknięcie zakładów fryzjerskich, a także zakaz wychodzenia z domu bez opieki dla nieletnich. Nowe ograniczenia dotyczą także liczby klientów w sklepach, na targach czy na poczcie. W godzinach 10-12 placówki takie są otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

NOWE OBOSTRZENIA. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowo

Autor:kb, akw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: