Mniej zmarłych we Włoszech, nowe restrykcje w Hiszpanii, osadzeni szyją maski. Co wydarzyło się w niedzielę?

TVN24 | Świat

Autor:
tmw/pm
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times
"We Włoszech sytuacja jest naprawdę dramatyczna"TVN24
wideo 2/71
TVN24"We Włoszech sytuacja jest naprawdę dramatyczna"

Włoskie władze przekazały, że chociaż w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło mniej zakażonych niż poprzedniej doby, to "batalia jest bardzo długa". We Francji wylądował niemiecki samolot wojskowy, który przetransportuje pacjentów do Ulm. Hiszpania zdecydowała się na zaostrzenie restrykcji. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia podsumowało, że w ciągu 24 godzin potwierdzono obecność koronawirusa u 224 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 1862 przypadki zakażenia. 22 osoby zmarły. Według danych Ministerstwa Zdrowia z niedzieli, do tej pory przebadano 42 783 próbki na obecność koronawirusa.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

 

1. Kolejna doba z mniejszą liczbą zmarłych we Włoszech

756 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech - poinformowała w niedzielę tamtejsza Obrona Cywilna. To mniej niż w sobotę, kiedy zmarło prawie 900 osób. Łączna liczba śmiertelnych ofiar epidemii osiągnęła w niedzielę wieczorem 10 779.

Na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie profesor Luca Richeldi z doradzającego rządowi komitetu naukowego powiedział, że w ciągu ostatnich trzech dni zanotowano spadek zarówno liczby zmarłych, jak i przyjęć na oddziały intensywnej terapii. Te "wielkie zmiany" - zaznaczył - są wynikiem wprowadzonych kroków w walce z epidemią i działań systemu służby zdrowia. - Widząc rezultaty, musimy z jeszcze większym przekonaniem przestrzegać zasad. Batalia jest bardzo długa, nie możemy osłabiać swojej czujności - zaznaczył Richeldi.

2. Pacjentów w ciężkim stanie zabrał z Francji niemiecki samolot wojskowy

We Francji zmarło ponad 2600 osób zakażonych koronawirusem, a liczba zainfekowanych przekroczyła 40 tysięcy. W niedzielę samolot wojskowy A400M niemieckich sił powietrznych przyleciał do Strasburga, aby ewakuować dwóch pacjentów w poważnym stanie do szpitala wojskowego w Ulm, w południowo-zachodniej części Niemiec.

3. Hiszpański rząd zaostrza restrykcje

Rząd Hiszpanii zatwierdził w niedzielę nowe restrykcje w ramach walki z koronawirusem. W domach mają pozostać wszyscy ci, których praca nie jest niezbędna. Premier Pedro Sanchez zapewnił, że zmuszeni do pozostania w domu otrzymają całą pensję. Jednak nowe przepisy zostały oprotestowane przez część władz wspólnot autonomicznych. Regiony krytykują też rząd centralny za braki materiałów medycznych.

4. Na świecie koronawirusa pokonało już ponad 150 tysięcy ludzi

Ponad 150 tysięcy ludzi na świecie wyzdrowiało po zakażeniu koronawirusem - wynika ze statystyk portalu Worldometer. Łączna liczba potwierdzonych przypadków od początku rozprzestrzeniania się COVID-19 przekroczyła 700 tysięcy. Największe ognisko pandemii to teraz Stany Zjednoczone, gdzie zachorowało ponad 130 tysięcy ludzi.

5. Ułatwienia, ale nie dla wszystkich

"Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" - taki napis na szybach wywiesił właściciel jednej z warszawskich restauracji. Rzadko jednak przedsiębiorcy w ostatnich dniach bywają optymistami. Ratują się cięciem kosztów, w tym zwalnianiem pracowników. Łukasz Karusta z programu "Czarno na białym" sprawdził, co tzw. tarcza antykryzysowa oznacza dla przedsiębiorców.

Co tarcza antykryzysowa oznacza dla przedsiębiorców?TVN24

6. Mistrzyni olimpijska trenuje w nadmuchiwanym basenie. Polski medalista wybrał staw

Holenderka Sharon van Rouwendaal, złota medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w pływaniu na otwartym akwenie na dystansie 10 km, w czasie pandemii koronawirusa trenuje w swoim malutkim przydomowym basenie ogrodowym. Równie kreatywnie do treningu podchodzi polski wicemistrz świata z 2017 roku Wojciech Wojdak, który wykorzystuje do pracy położony nieopodal domu staw.

7. Osadzeni szyją maseczki, medycy chwalą. "Są bardzo dobrej jakości"

Jest ich siedemnastu. Mają dwanaście maszyn i dobre chęci. Osadzeni z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim włączyli się w akcję szycia maseczek dla medyków z ostrowskiego szpitala. Pierwsza partia już trafiła do placówki.

Wskazówki, jak szyć maseczki16.03. | Szpitale alarmują, oni są obojętni. W całej Polsce powstają grupy, które szyją maseczki ochronne dla pracowników placówek, które takie braki do nich zgłaszają. Jedni szyją, drudzy udostępniają materiały. Każdy chce dołożyć swoją cegiełkę do walki z koronawirusem. Ale w cenie są też inne potrzebne rzeczy. Kursy Kroju i Szycia

RAPORT TVN24.PL: Polacy pomagają w walce z epidemią >>>

8. To zdjęcie lekarza z synkiem poruszyło wielu. Teraz ich dom zniszczyło tornado 

Media społecznościowe obiegło jakiś czas temu zdjęcie, na którym lekarz z Arkansas Jared Burks wita się przez szybę ze swoim synem. Brak bezpośredniego kontaktu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie, by ta uniknęła ewentualnego zakażenia koronawirusem. Na rodzinę Burksów spadło jednak inne nieszczęście - ich dom uległ zniszczeniu po przejściu tornado.

9. Wielka pustka. Ulice znanych miast na nagraniach i zdjęciach

Nowy Jork opustoszały jak nigdy wcześniej. Podobnie jest w Europie - między innymi w Mediolanie, Madrycie i Barcelonie, gdzie chętnie odwiedzane przez turystów miejsca świecą teraz pustkami. Jak wyglądają ulice popularnych miast podczas pandemii?

Z powodu zagrożenia zarażeniem koronawirusem miasta opustoszałyTVN24

10. "Ostatni raz, kiedy wyszłam z domu, był luty. Musicie aresztować koronawirusa!"

- Dzień dobry, jestem Noemi, chciałam Wam podziękować. Mam taki list, mogę go przeczytać? - włoska policja dzieli się nagraniem z rozmowy z dziewczynką, która doceniła ich wysiłki i postanowiła zadzwonić z gratulacjami na komisariat. Inna, sześcioletnia Mia, działa bardziej stanowczo: pisze list, w którym poleca natychmiastowe aresztowanie groźnego wirusa.

List sześcioletniej Mii do turyńskich policjantówPolizia di Stato/Questura di Torino

Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw/pm

Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times

Tagi:
Raporty: