Niemcy ogłaszają nowe restrykcje, Merkel mówi o możliwym terminie obowiązkowych szczepień

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Władze Niemiec ogłosiły nowe restrykcje dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała zakaz wstępu dla takich osób do wielu miejsc publicznych, w tym do sklepów czy na wydarzenia kulturalne. Zakazami nie będą objęci ci, którzy przechorowali COVID-19.

Kanclerz Niemiec wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej razem ze swoim następcą, Olafem Scholzem. Decyzję o dalszych restrykcjach podjęli wspólnie z szesnastoma przywódcami niemieckich krajów związkowych. - Zrozumieliśmy, że sytuacja jest bardzo poważna i że chcemy podjąć dalsze środki oprócz tych już obowiązujących - powiedziała Merkel. - Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub wyzdrowieli - podkreśliła kanclerz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stwierdziła, że "liczba zakażeń ustabilizowała się, ale na zdecydowanie zbyt wysokim poziomie". - Obciążenie pracą w szpitalach dochodzi w niektórych przypadkach do punktu krytycznego - powiedziała kanclerz. Stwierdziła, że dzisiejsze działania powinny być postrzegane jako akt narodowej solidarności. - Ścisła kontrola przepisów będzie egzekwowana - dodała.

Merkel o możliwym terminie obowiązkowych szczepień

Kanclerz Niemiec zapowiedziała również, że ogólnokrajowy obowiązek szczepień może zostać nałożony od lutego 2022 roku po tym, jak kwestia zostanie poddana debacie w parlamencie. Merkel dodała, że przygotowaniem projektu ustawy ma zająć się komisja etyki.

Jak podało BBC, Merkel zawsze sprzeciwiała się obowiązkowym szczepieniom, twierdząc, że to do rządu należy przekonywanie obywateli. Jednak zapytana na konferencji, czy teraz popiera tę kwestię, odpowiedziała: - Gdybym była członkiem parlamentu, głosowałabym za tym.

Nowe restrykcje w Niemczech

Zgodnie z ustaleniami rządu federalnego i rządów krajów związkowych w obiektach kulturalnych i rozrywkowych obowiązywać ma zasada 2G, co oznacza, że kina, teatry, restauracje i inne obiekty będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych (2G). Opcjonalnie można dodatkowo zalecić aktualny test na obecność koronawirusa (2G-plus).

Tylko osoby zaszczepione i wyleczone mogą odwiedzać sklep. Placówki z artykułami codziennego użytku (np. supermarkety i drogerie) są wyłączone z tej zasady. Osoby nieszczepione mogą się teraz spotkać tylko z dwoma osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych.

Podczas imprez obowiązuje maksymalna liczba uczestników 50 osób wewnątrz i 200 osób na zewnątrz. W obu przypadkach obowiązkowe są 2G i maski.

Na stadionach można wykorzystać od 30 do 50 procent ich pojemności, ale maksymalna liczba widzów nie może przekroczyć 15 tysięcy. Obowiązuje 2G lub opcjonalnie 2G-plus. "W krajach o wysokiej zachorowalności na infekcje należy w miarę możliwości odwoływać imprezy, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału widzów" - czytamy w rezolucji. Dozwolone są również imprezy halowe o obłożeniu od 30 do 50 procent, z maksymalną liczbą pięciu tysięcy widzów.

Kluby i dyskoteki w tzw. hotspotach koronawirusa, w których liczba zachorowań przekracza 350 na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia, będą zamykane. Sprzedaż petard i fajerwerków w noc sylwestrową będzie w tym roku, podobnie jak w poprzednim, zakazana. Będzie zakaz używania fajerwerków w miejscach publicznych.

Sytuacja pandemiczna w Niemczech

Instytut Roberta Kocha (RKI) podał w czwartek, że liczba nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia wynosi w Niemczech 439,2. W poniedziałek odnotowano szczytową wartość 452,4, we wtorek i środę zapadalność wynosiła odpowiednio 452,2 i 442,9.

W ciągu 24 godzin urzędy zdrowia zgłosiły do RKI 73 209 nowych zakażeń. To o 2500 mniej niż tydzień temu. Ponadto odnotowano 388 nowych zgonów związanych z koronawirusem.

Niemcy znów zbliżają się do liczby miliona szczepień na COVID-19 dziennie - podała telewizja ARD. Według danych RKI w środę podano 987 046 dawek szczepionek. Z tego 95 344 to pierwsze szczepienia, 69 005 to drugie szczepienia, a 822 697 to szczepienia przypominające.

Poprzedni rekord został ustanowiony 9 czerwca, kiedy podano 1,4 miliona dawek. W pełni zaszczepionych - do tego statusu nie jest jeszcze wymagane szczepienie przypominające - jest obecnie 68,7 procent populacji i 79,3 procent wszystkich dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

W przyszłości również dentyści, farmaceuci i personel pielęgniarski będą mogli przeprowadzać szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Tagi:
Raporty: