Tworząc po raz pierwszy w historii wspólne europejskie nadzwyczajne zapasy środków medycznych, działamy w duchu unijnej solidarności - powiedziała w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapasy mają pomóc unijnym krajom w walce z pandemią COVID-19. Początkowy budżet na ten cel wyniesie 50 milionów euro.
Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o utworzeniu strategicznych zapasów środków medycznych, aby pomóc krajom Unii Europejskiej w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Obejmą między innymi sprzęt medyczny do intensywnej terapii, na przykład respiratory oraz środki ochrony osobistej, takie jak maski wielokrotnego użytku, szczepionki i środki lecznicze oraz wyposażenie laboratoryjne.
- Tworząc po raz pierwszy w historii wspólne europejskie nadzwyczajne zapasy środków medycznych, działamy w duchu unijnej solidarności. Przyniosą one korzyści wszystkim państwom członkowskim i wszystkim obywatelom Unii. Jedyne, co możemy teraz robić, to pomagać sobie nawzajem - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
"Planujemy niezwłocznie podjąć niezbędne działania"
Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz zapewnił na konferencji w Brukseli, że UE podejmuje działania, aby zaopatrzyć państwa członkowskie w większą ilość sprzętu.
Przekazał, że zapasy zostaną przeznaczone "do wsparcia państw członkowskich, zmagających się z niedoborami sprzętu potrzebnego do leczenia zakażonych pacjentów, do ochrony pracowników służby zdrowia i do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się wirusa".
- Planujemy niezwłocznie podjąć niezbędne działania - oświadczył Lenarczicz.
Początkowy budżet 50 milionów euro
Komisja Europejska poinformowała, że początkowy budżet na utworzenie strategicznych zapasów środków medycznych wyniesie 50 milionów euro. Zapasy - jak podała KE - będą przechowywane przez jedno lub kilka państw członkowskich. Państwa te będą odpowiedzialne za zamówienia środków medycznych.
Koszty 90 procent zapasów sfinansowane zostaną ze środków unijnych. Ich dystrybucją zarządzać będzie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, które dopilnuje, aby trafiły one tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Komisarz Lenarczicz przekazał, że jak dotąd kilka państw wyraziło zainteresowanie przechowywaniem strategicznych zapasów. W Unii Europejskiej trwają rozmowy na ten temat.
Koronawirus na świecie
Na świecie zakażonych koronawirusem jest już ponad 200 tysięcy osób.
Naukowcy twierdzą, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: European Union