Litwini wprowadzają lokalną kwarantannę, wizja miliona zakażonych we Francji

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Francuski rząd rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 lutego. Najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Włoskie regiony wprowadzają godzinę policyjną, a w Lombardii zamykają centra handlowe. Na terenie 12 litewskich samorządów wprowadzono lokalną kwarantannę.

W ciągu ostatniej doby we Francji zdiagnozowano 26 676 zakażeń - zmarło 163 chorych na COVID-19 - podało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. Po raz szósty w ciągu ostatnich 12 dni dobowy wzrost przypadków infekcji przekroczył 25 tysięcy. We wtorek, powołując się na dane resortu zdrowia, Reuters napisał, że jeśli epidemia we Francji będzie rozprzestrzeniać się w takim tempie, to liczba zakażonych przekroczy tam do końca tygodnia milion osób.

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal oznajmił wcześniej w środę, że wiele kolejnych departamentów kraju zostanie wkrótce uznanych za "strefy czerwone", co oznacza, że będą musiały wprowadzić godzinę policyjną, która obowiązuje już w ośmiu wielkich miastach od godziny 21 do 6.

Ze względu na szybki rozwój epidemii godzina policyjna obowiązuje już między innymi w Paryżu, Marsylii, Tuluzie i Montpellier. Rząd wprowadził też w ubiegłym tygodniu stan zagrożenia zdrowia, dający władzom prawo do ustanawiania surowych obostrzeń, aby obniżyć dzienny przyrost infekcji z ponad 20 tys. obecnie do około 3 tys. W środę Attal oznajmił, że rozważane jest przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Najwyższa liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech

Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby wzrosła w Niemczech o ponad 10 tysięcy i wyniosła 11 287. Kolejnych 30 osób zmarło - poinformował w czwartek rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha.

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 392 049 a ofiar śmiertelnych do 9 905.

Władze ostrzegły, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to mogą okazać się konieczne dodatkowe obostrzenia, a zwłaszcza bezwzględne przestrzeganie dystansu społecznego.

Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji. By ograniczyć szerzenie się koronawirusa, Senat (rząd krajowy) Berlina rozszerzył we wtorek obowiązek noszenia maseczek, które trzeba będzie teraz zakładać również na weekendowych jarmarkach, w niektórych ulicznych pasażach handlowych i w kolejkach, o ile w takich przypadkach nie da się utrzymać minimalnego dystansu 1,5 metra.

W Wielkiej Brytanii najwyższa liczba nowych zakażeń

Najwyższą od początku epidemii liczbę 26 688 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 191 zgonów z powodu COVID-19.

Liczba zgonów jest niższa o 50 od tej z bilansu wtorkowego, która była najwyższa od 5 czerwca. W efekcie całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 44 158, z czego 39 140 osób zmarło w Anglii, 2653 - w Szkocji, 1736 - w Walii, a 629 - w Irlandii Północnej.

Według danych z wtorku, które nie uwzględniają Walii i Irlandii Północnej, w szpitalach przebywało 6652 chorych na Covid-19, co oznacza wzrost - tylko w Anglii i Szkocji - o 496 w stosunku do poprzedniego dnia.

Godzina policyjna we włoskich regionach

W stołecznym włoskim regionie Lacjum od piątku obowiązywać będzie od północy do godziny 5 godzina policyjna. Przez 30 dni w Rzymie i całym regionie zabronione będzie przemieszczanie się bez uzasadnionego powodu, przede wszystkim w związku z pracą i zdrowiem. Po kilku miesiącach w Lacjum wracają tzw. autocertyfikaty, które trzeba będzie wypełnić i mieć przy sobie poza domem podczas godziny policyjnej.

Od 26 października szkoły średnie i uniwersytety pracować będą częściowo w trybie zdalnym. W przypadku uczelni będzie to 75 procent wszystkich studentów. Z tego trybu będą wyłączeni studenci pierwszego roku. W rozporządzeniu zapisano też, że zwiększona zostanie liczba łóżek "covidowych", w tym na oddziałach intensywnej terapii. W środę w regionie zanotowano ponad 1200 nowych przypadków zakażenia wirusem.

We włoskim regionie Lombardia, gdzie od czwartku będzie nocna godzina policyjna, w weekendy zamknięte będą centra handlowe - postanowiły lokalne władze. Rozporządzenie będzie obowiązywać do 13 listopada. Godzina policyjna będzie trwać od 23.00 do 5.00. W rozporządzeniu władz zapisano też zamknięcie w sobotę i niedzielę galerii handlowych z wyłączeniem sklepów z żywnością i innymi artykułami pierwszej potrzeby oraz aptek. Lombardia jest pierwszym regionem, w którym zostanie wprowadzona godzina policyjna. Wejdzie ona w życie dzień po potwierdzeniu na jego obszarze rekordowej dobowej liczby 4 tys. zakażeń.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

W Holandii najwięcej zakażeń od początku epidemii

W ciągu ostatniej doby w Holandii zdiagnozowano ponad 8,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - podał w środę tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Liczba zakażeń rośnie, mimo iż niespełna tydzień wcześniej rząd wprowadził częściową, ogólnokrajową kwarantannę.

Poprzedni najwyższy wzrost zdiagnozowanych infekcji miał miejsce 17 października, kiedy w ciągu doby w Holandii wykryto 8114 nowych zakażeń koronawirusem. W ramach wprowadzonych w Holandii na dwa tygodnie ograniczeń zamknięto bary i restauracje, dopuszczając jedynie możliwość zakupów na wynos, zakazano sprzedaży alkoholu po godzinie 20, ograniczono liczbę uczestników zgromadzeń publicznych do 30 osób. W domach można przyjmować nie więcej niż trzech gości.

Kwarantanna w litewskich samorządach

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 311 i zmarły kolejne dwie osoby z COVID-19. Obecnie na Litwie na COVID-19 chorują 4483 osoby. W izolacji przebywa 31 859 osób. Od początku pandemii w kraju wykryto 8239 zakażeń koronawirusem, a 120 zakażonych zmarło.

Od poniedziałku kwarantanna będzie obowiązywała w 12 z 60 litewskich samorządów, gdzie zachorowalność na Covid-19 jest najwyższa - postanowił w środę rząd Litwy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przewidziane są też inne ograniczenia. - Wprowadzenie ograniczeń w danej sytuacji może przyhamować wzrost liczby zakażeń - ocenił premier Saulius Skvernelis.

W środkach komunikacji miejskiej samorządów objętych kwarantanną zostanie ograniczona liczba pasażerów, będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń publicznych oraz nakaz zachowania co najmniej dwumetrowego dystansu społecznego, z wyjątkiem pogrzebów.

Urzędy, spółki państwowe i samorządowe będą musiały przejść całkowicie lub częściowo na pracę zdalną. W punktach sprzedaży ma być ograniczony przepływ klientów - zapewnione ma być 10 metrów kwadratowych powierzchni na jedną osobę. Ograniczone zostaną odwiedziny chorych w szpitalach i pacjentów placówek opieki społecznej. Wspólnotom religijnym zaleca się zawieszenie obrzędów.

Od poniedziałku w całym kraju zostaną skrócone godziny otwarcia restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych i innych miejsc rozrywki. Placówki te będą czynne tylko do północy. Będzie obowiązywała też rejestracja klientów. Po tygodniowych szkolnych feriach jesiennych, które rozpoczynają się w poniedziałek, uczniowie przez następny tydzień będą uczyć się zdalnie. Przejście na nauczanie zdalne proponuje się również uczelniom wyższym.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości