Władze Szanghaju walczą z koronawiruem. Połowa miasta objęta lockdownem

Źródło:
PAP

Chiński Szanghaj jest obecnie epicentrum najnowszej fali zakażeń wariantem omikron w kraju. Władze zamieszkiwanego przez 26 milionów osób miasta przystąpiły w poniedziałek do dwustopniowej akcji walki z koronawirusem. Zamknięte zostały przeprawy przez rzekę Huangpu, a dzielnice na jej wschodnim brzegu objęto lockdownem.

Lockdown w Szanghaju na prawym brzegu Huangpu, w tym w nowoczesnym centrum biznesowym Pudong, potrwa do końca marca. W tym czasie przeprowadzone zostaną tam badania przesiewowe. Od 1 do 5 kwietnia w analogiczny sposób zamknięte będą obszary na lewym brzegu Huangpu, w tym stare dzielnice kolonialne i słynna promenada Bund.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Miejskie biuro bezpieczeństwa publicznego ogłosiło, że na drogach prowadzących z i do Szanghaju postawione zostaną punkty kontrolne. Osoby, które zamierzają opuścić miasto, muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, przeprowadzony maksymalnie 48 godzin wcześniej – przekazała agencja Reutera.

W niedzielę władze miejskie zdecydowały o zawieszeniu transportu publicznego na obszarach objętych lockdownem. Zawieszono także pracę w firmach i fabrykach, z wyjątkiem tych, które świadczą usługi publiczne i dostarczają żywność. Zawieszona została również praca niektórych szpitali, a zatrudniony w nich personel skierowano do pomocy przy masowym testowaniu mieszkańców miasta.

Szanghaj odpowiada za 70 procent zakażeń w całym kraju

Decyzja o zamknięciu została ogłoszona w niedzielę, choć jeszcze w sobotę władze miasta zapewniały, że lockdownu nie będzie. W niedzielę w Szanghaju wykryto rekordową liczbę 3450 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem, co odpowiadało za 70 proc. przypadków odnotowanych w całym kraju. Zdiagnozowano również 50 infekcji objawowych – wynika z poniedziałkowego sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

Członek miejskiej rady ekspertów do sprawy COVID-19 Wu Fan powiedział w trakcie konferencji prasowej, że niedawna akcja masowych testów na obecność koronawirusa wykazała "dużą skalę" zakażeń w całym mieście, dlatego władze musiały odpowiedzieć w sposób zdecydowany. 

Koronawirus w Chinach

W Chinach, gdzie pod koniec 2019 roku rozpoczęła się epidemia COVID-19, potwierdzono dotychczas oficjalnie 144 tysiące zakażeń koronawirusem. Życie straciło 4638 osób.

Autorka/Autor:ft

Źródło: PAP