TVN24 | Świat

Darmowe strzyżenie dla medyków, Bollywood w tarapatach. O czym donoszą zagraniczne media?

TVN24 | Świat

Autor:
Jacek
Stawiski
Źródło:
TVN24 BiS
O czym mówią zagraniczne media?
O czym mówią zagraniczne media?TVN24
wideo 2/21
TVN24O czym mówią zagraniczne media?

Pandemia COVID-19 doprowadziła do kryzysu w wielu dziedzinach amerykańskiej gospodarki. Amerykańskie media zwracają uwagę na negatywne skutki koronawirusa dla branży lotniczej, restauracyjnej, ale także dla służby zdrowia. Z powodu epidemii cierpi także indyjskie Bollywood. Przegląd zagranicznej prasy przygotował Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.

W Korei Północnej wzrosły ceny żywności, a ludzie w panice kupują towary, ponieważ Chiny zamknęły granice z tym państwem w obawie przed drugą falą epidemii COVID-19. Jak podaje amerykańska telewizja PBS, zdaniem władz Korei Południowej to właśnie zagrożenie koronawirusem spowodowało, że północnokoreański satrapa Kim Dzong Un nie pokazuje się publicznie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kryzys w amerykańskiej służbie zdrowia

Amerykańskie media kolejny dzień analizują skutki gospodarcze i społeczne pandemii. Program PBS Newshour cytuje obrady senackiej komisji ds. handlu, która przekazała dane o zapaści rynku lotniczego w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że ruch pasażerski amerykańskich linii lotniczych spadł w niektórych dniach o rekordowy wskaźnik 95 procent. Połowa floty lotniczej w Stanach jest uziemiona, to oznacza, że 3 tys. maszyn codziennie nie wznosi się w powietrze.

Telewizja NBC szacuje, że amerykańska ochrona zdrowia straci nawet 500 miliardów dolarów na pandemii. Państwowe programy ratunkowe dla gospodarki przewidują na razie zastrzyk finansowy dla szpitali i przychodni na kwotę 175 miliardów dolarów, czyli pokryje on nie niewiele ponad 30 procent przewidywanych strat.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Wiele szpitali musi zdecydować, które oddziały zachować i nadal utrzymywać, a które zawiesić albo zlikwidować. W dużych i zamożnych szpitalach na pewno pozostaną oddziały onkologiczne i oddziały intensywnej terapii. Mniejsze i małe placówki, szczególnie na prowincji, prawdopodobnie zbankrutują.

Darmowe strzyżenie dla medyków

Telewizja NBC przedstawiła reportaż z salonu piękności w stanie Kolorado, gdzie władze pozwoliły na złagodzenie zasad funkcjonowania gospodarki i życia społecznego. Pracowniczki muszą nosić maseczki i utrzymywać szczególne środki ostrożności. W salonie przebywa nie więcej niż dziesięć osób naraz. Przed pandemią było ich kilkadziesiąt, a nawet organizowano tam przyjęcia urodzinowe czy zaręczynowe. Klienci nie czekają w kolejce w pomieszczeniu, ale w samochodach na zewnątrz i są wołani do środka, gdy przyjdzie ich kolej. Przy wejściu klientom mierzy się temperaturę, nakazuje założenie masek, a po każdej wizycie dezynfekowane są miejsca pracy.

NBC podaje, że wiele zakładów fryzjerskich w Ameryce oferuje specjalne strzyżenie włosów za darmo pracownikom służby zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Otworzyła salon fryzjerski pomimo zakazu. Ma iść do więzienia i zapłacić grzywnę>>>

Problemy z dostawą mięsa i kryzys restauracyjny

Dziennik "New York Times" opisuje upadek restauracji w całych Stanach Zjednoczonych. W sektorze gastronomicznym pracuje prawie 10 mln ludzi. Gazeta ocenia, że upadek restauracji to nie tylko problem gospodarczy, ale społeczno-kulturalny, ponieważ restauracje często są najważniejszym elementem amerykańskich ulic w miastach, stanowią o obliczu i atrakcyjności wielu dzielnic, zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów.

Wszystkie stacje telewizyjne za oceanem opisują problem z dostawami mięsa i wędlin do supermarketów. W wielu zakładach przetwórstwa mięsnego odnotowano setki zakażeń koronawirusem, co z kolei spowodowało przerwy w produkcji i dostawach. Sytuacja na rynku mięsnym odbija się na cenach, w całych Stanach Zjednoczonych ceny tych produktów wzrosły o ok. jedną trzecią.

Syndrom Kawasaki w Nowym Jorku

W Nowym Jorku 64 dzieci przebywa w szpitalach z ciężkimi objawami choroby, zwanej syndromem Kawasaki, której objawy dzisiaj można kojarzyć z zakażeniami COVID-19. Choroba ma ciężki przebieg i może prowadzić do ciężkich uszkodzeń serca oraz układu oddechowego. Wszystkie amerykańskie telewizje obszernie analizują objawy choroby i informują rodziców, jak mają je wcześnie rozpoznać, co znacząco ułatwia leczenie.

Objawy choroby to gorączka, wysypka, ból brzucha, wymioty, odwodnienie. Spośród 64 dzieci hospitalizowanych na niebezpieczną chorobę, kilkanaście jest zakażonych koronawirusem, a sześcioro dzieci już przeszło COVID-19. Amerykańskie media ostrzegają, że zbyt późne wykrycie choroby może oznaczać trwałe uszkodzenie organizmu.

Problemy Bollywood

O zapaści Bollywood, branży filmowej w Indiach, donosi telewizja CNN. Wstrzymano wszystkie produkcje, premiery nowych filmów i zamknięto kina. Jedną z premier, która nie trafi do kin, jest "83", film opowiadający o legendarnym zwycięstwie Indii w mistrzostwach świata w krykieta, który jest sportem popularnym w krajach byłego Imperium Brytyjskiego.

Od początku pandemii w Indiach straty branży filmowej przekroczyły 330 milionów dolarów i cały czas rosną. Jak przypomina CNN, w 2018 r. w Indiach wyprodukowano 1800 filmów, a w ubiegłym roku dochody Bollywood wyniosły miliard czterysta milionów dolarów.

Co z Bundesligą?

Niemieckie media zastanawiają się, jak będzie wyglądać sezon piłkarskich 1 i 2 Bundesligi, która "rusza" w połowie maja. Jednak mecze odbywać się będą bez kibiców, będą jedynie transmitowane przez telewizję. Komentator ARD ocenia, że mecze bez kibiców to będą widowiska widma, ponieważ do tej pory bez kibiców mecze organizowano wtedy, gdy jakiś klub był ukarany. Teraz będzie to nowa norma i rodzi się pytanie, jak długo takie mecze będą atrakcyjne dla kibiców.

Autor:Jacek Stawiski

Źródło: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości