Szef WHO: najgorsze może być jeszcze przed nami

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w poniedziałek, że pandemia COVID-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca. - Choć wiele krajów poczyniło postępy, tak naprawdę pandemia przyspiesza - dodał.

- Większość ludzi jest nadal podatna na wirusa, pandemia ma jeszcze przestrzeń, w której może się rozwijać - podkreślił szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ostrzegł, że "najgorsze może być jeszcze przed nami" i poinformował, że w przyszłym tygodniu WHO wyśle zespół śledczy do Chin, by zbadać przyczyny i początki koronawirusa.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan ostrzegł, że choć podejmowane są "kolosalne wysiłki", by wynaleźć szczepionkę na koronawirusa, nie można wykluczyć, że może się to nie udać. - Nie ma gwarancji sukcesu - dodał. Tedros wyraził z kolei nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej. Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pół miliona ofiar COVID-19

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na COVID-19 zmarło już ponad 500 tysięcy osób, a 10 milionów zostało zakażonych. Na Stany Zjednoczone przypada jedna czwarta zgonów - ponad 125 tysięcy oraz jedna czwarta zakażeń - ponad 2,5 miliona. Następnie najwyższa liczba ofiar śmiertelnych jest w Brazylii - 57 070, Wielkiej Brytanii - 43 634 i we Włoszech - 34 738. W Azji z powodu koronawirusa najwięcej osób zmarło w Indiach - 16 095.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny rekord potwierdzonych infekcji - ponad 189 tys. w ciągu 24 godzin. Poprzedni rekord wynosił 183 tys. przypadków, co według AP pokazuje, że liczba przypadków nadal rośnie na całym świecie.

Eksperci uważają, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddania się testom.

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: