Koronawirus na świecie. Rosnąca fala zakażeń i obostrzenia w różnych krajach

Źródło:
PAP

Najwyższe dobowe liczby zakażeń koronawirusem między innymi we Włoszech, Danii, Szwecji czy Portugalii. W związku z gwałtownym wzrostem infekcji premier Francji Jean Castex domaga się od deputowanych szybkiego przyjęcia ustawy o paszporcie szczepionkowym. Rząd federalny Niemiec ogłosił, że już za kilka dni omikron będzie dominujący wariantem koronawirusa.

Ponad 189 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby we Włoszech - najwięcej od początku pandemii. Na COVID-19 zmarło 231 osób. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50 lat.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zapis ten znalazł się w nowym dekrecie przyjętym na obradach Rady Ministrów. Tym samym we Włoszech będą obowiązywać jedne z najbardziej surowych przepisów w walce z pandemią.

Zamknięte kina i muzea w Danii

W Danii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 28 283 infekcje. Minister zdrowia Magnus Heunicke spotkał się w środę z partiami opozycyjnymi, by omówić sytuację epidemiczną. Na razie uzgodniono utrzymanie dotychczasowych środków kontroli.

W Danii zamknięte są kina, muzea, a w wielu miejscach trzeba okazywać zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw COVID-19. W lokalach gastronomicznych wprowadzono częściową prohibicję.

W Szwecji liczba dziennych zakażeń wyniosła 17 320. Rząd poinformował w środę o możliwości rozszerzenia od 12 stycznia wymogu okazywania certyfikatów o zaszczepieniu m.in. na restauracje, centra handlowe czy pociągi dalekobieżne.

Ostateczną datę ich wprowadzenia ma ogłosić Urząd Zdrowia Publicznego (FHM). Obecnie w Szwecji paszport koronawirusowy obowiązuje w kinach, teatrach oraz kościołach, jeśli gromadzi się więcej niż 100 osób.

Rośnie liczba hospitalizowanych w Portugalii

Z komunikatu ministerstwa zdrowia Portugalii wynika, że między wtorkiem a środą przybyło 39,5 tysiąca zakażeń, a łączna liczba infekcji w kraju to prawie półtora miliona . Minionej doby potwierdzono 14 zgonów wśród chorych na COVID-19.

Znacząco wzrosła też liczba osób hospitalizowanych po infekcji SARS-CoV-2. W sumie w szpitalach przebywa 1251 chorych z COVID-19, najwięcej od marca 2021 roku. Nieznacznie wzrosła też liczba zainfekowanych leczonych na oddziałach intensywnej terapii. W środę wieczorem było ich 143.

W środę rano weszły w życie w Portugalii nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla osób chorych na COVID-19. Na ich podstawie pacjenci bezobjawowi muszą pozostawać w izolacji przez siedem dni, czyli o trzy krócej niż dotychczas.

Turcja, mimo wzrostu liczby zakażeń, bez nowych obostrzeń

W Turcji w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 66 567 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba od czasu rozpoczęcia pandemii - podało w środę ministerstwo zdrowia. Śmierć w tym czasie poniosły 143 osoby. W ciągu ostatniego tygodnia liczba infekcji podwoiła się, a wariant omikron stał się dominujący w kraju.

Minister zdrowia Fahrettin Koca poinformował, że rząd nie rozważa wprowadzenia nowych restrykcji, apelując do obywateli o zaszczepienie się i zwiększenie środków bezpieczeństwa osobistego. Nie będą też zamykane szkoły. "Pomimo wzrostu liczby infekcji z powodu wariantu omikron nie występuje niepokojąca zwyżka wskaźników hospitalizacji" - napisał Koca w środę na Twitterze.

W wydanym w środę oświadczeniu po spotkaniu z Radą Naukową ds. koronawirusa minister zaapelował do społeczeństwa, aby nie zbierało się na zatłoczonych placach, w niewietrzonych miejscach i unikało dużych skupisk.

W ciągu tygodnia co piętnasty Brytyjczyk chory na COVID-19

W Wielkiej Brytanii w tygodniu, który zakończył się 31 grudnia, jeden na 15 Brytyjczyków był chory na COVID-19 - wynika z przedstawionych w środę szacunków Krajowego Biura Statystyki (ONS). Tydzień wcześniej na COVID-19 chory był jeden na 25 Brytyjczyków - podał ONS.

Również w środę brytyjskie władze złagodziły wymagania dotyczące posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa w Anglii, aby przynajmniej częściowo zmniejszyć problem braku rąk do pracy w sektorze publicznym.

Od 11 stycznia te osoby w Anglii, które uzyskały dodatni wynik szybkiego testu antygenowego, a nie wykazują symptomów COVID-19, nie będą musiały potwierdzać tego wyniku testem PCR - podaje Associated Press. Nowy przepis nie dotyczy pozostałych części Wielkiej Brytanii, a wejdzie w życie 11 stycznia.

Narasta fala zakażeń we Francji

Premier Francji Jean Castex w środowym wystąpieniu w parlamencie skrytykował "niewielką mniejszość" Francuzów odmawiającą zaszczepienia się przeciw COVID-19 oraz domagał się od deputowanych szybkiego przyjęcia ustawy o paszporcie szczepionkowym.

- To jest waszą odpowiedzialnością (...), zważywszy na sytuację kraju, Europy i świata - upomniał premier parlamentarzystów w Zgromadzeniu Narodowym. Castex podkreślił, że ustawa o paszporcie szczepionkowym jest bardzo ważnym narzędziem w walce z błyskawicznie rozprzestrzeniającą się pandemią.

Wcześniej rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział, że kolejna fala pandemii narasta z "szybkością ponaddźwiękową", a szczególnie nasiliła się w paryskim regionie Ile-de-France. Jak ostrzegł, sytuacja w szpitalach w najbliższych dniach jeszcze się pogorszy.

Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował, że minionej doby wykryto około 335 tysięcy zakażeń. W szpitalach zmarło 246 chorych na COVID-19.

Skazani za fałszywe paszporty covidowe w Belgii

Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w Belgii o 79 procent - informuje ministerstwo zdrowia Belgii. Dane dotyczą liczby zakażeń i odnoszą się do okresu między 26 grudnia a 1 stycznia. Jednocześnie Instytut Zdrowia Scensano informuje, że między 29 grudnia a 3 stycznia 162 osoby hospitalizowano z powodu COVID-19, co stanowi 20 proc. wzrost.

Dobrą wiadomością jest to, że spada liczba zgonów. W minionym okresie na skutek koronawirusa codziennie umierały średnio 24 osoby. To spadek o 28 proc. W sumie od początku pandemii w Belgii umarło ponad 28 400 osób.

Jak informuje dziennik "De Standaard" sąd w Brukseli skazał w środę szesnaście osób na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 1.6 tys. euro. Powodem było posługiwanie się przez oskarżonych fałszywymi zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa na lotnisku w Brukseli.

Omikron niebawem będzie dominującym wariantem w Niemczech

Rząd federalny ogłosił w środę, że już za kilka dni omikron będzie dominującym wariantem koronawirusa w Niemczech. - W tej chwili zakładamy udział omikronu w skali kraju na poziomie 25 procent - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Musimy założyć, że wkrótce omikron będzie dominującym wariantem w całym kraju - dodał. Niektóre kraje związkowe już zgłosiły, że omikron zastąpił wariant delta. Na przykład w Dolnej Saksonii jego udział w liczbie zakażeń wynosi obecnie 70 procent.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP