Nie żyje 15-letni chłopiec, jeden z członków plemienia Janomamów w Brazylii, u którego wcześniej wykryto koronawirusa. Organizacje pozarządowe alarmują, że pandemia COVID-19 może zagrażać rdzennym mieszkańcom tego kraju.
Nastolatek zmarł w czwartek - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Od 3 kwietnia przebywał na oddziale intensywnej terapii w jednym ze szpitalu w Boa Vista, mieście w północnej części kraju i stolicy stanu Roraima. Placówka nie podała przyczyny śmierci chłopca, ale dzień wcześniej minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, że miał on pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.
"Należą do grupy najbardziej narażonej na wpływ COVID-19"
Janomamowie żyją w lasach tropikalnych i w górach północnej Brazylii i południowej Wenezueli - przekazała organizacja Survival International działająca na rzecz rdzennych mieszkańców Amazonii. Szacuje się, że to największe izolowane plemię w Ameryce Południowej może liczyć nawet 38 tysięcy osób.
Instytut Społeczno-Środowiskowy (ISA) podał, że koronawirus rozprzestrzenił się wśród Janomamów z powodu szukających złota górników, którzy nielegalnie wjechali na terytorium tubylców.
"Dzisiaj bez wątpienia głównym wektorem rozprzestrzeniania się COVID-19 na terytorium tubylczym Janomamów jest ponad 20 tysięcy nielegalnych górników, którzy wjeżdżają i wyjeżdżają z terenu bez żadnej kontroli" - napisano w oświadczeniu ISA.
"Janomamowie, podobnie jak pozostała rdzenna ludność, należą do grupy najbardziej narażonej na wpływ COVID-19. Należy ją chronić przy współudziale państwa brazylijskiego" - dodano.
Brak środków czystości i opieki zdrowotnej
Koronawirus jest tym bardziej niebezpieczny dla rdzennej ludności, że wiele społeczności nie ma dostępu do środków dezynfekujących, mydła czy nawet bieżącej wody, nie wspominając o maseczkach, rękawiczkach czy dostępie do opieki zdrowotnej. Co więcej, Indianie często mieszkają ze sobą skupieni licznie na niewielkim obszarze, dzielą naczynia, z których jedzą i piją. To wszystko czynniki, które ułatwiają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.
Stowarzyszenie Rdzennych Mieszkańców Brazylii (APIB) podało, że 15-letni chłopiec był trzecią osobą z rdzennej ludności, która zmarła w Brazylii po zakażeniu koronawirusem.
Do tej pory w kraju potwierdzono prawie 20 tysięcy przypadków zakażeń, z czego ponad 1000 zmarło.
Źródło: tvn24.pl, cnn.com, bbc.com, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (GFDL)