Pandemia wzmogła lęki i obniżyła nastroje. Badacze: szczepionka może chronić naszą psychikę

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dr Pyziak-Kowalska: młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemii
Dr Pyziak-Kowalska: młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemiiTVN24
wideo 2/20
Dr Pyziak-Kowalska: młodzi i zdrowi stanowią element napędzania pandemiiTVN24

Szczepienia przeciwko koronawirusowi chronią nie tylko ciało, ale także psychikę - ocenili autorzy publikacji, która ukazała się na łamach "American Journal of Preventive Medicine". Opisali, że zaszczepione osoby mniej obawiają się zachorowania, hospitalizacji i śmierci, dzięki czemu ich nastrój jest lepszy.

Kierujący pracami doktor Jonathan Koltai wyjaśnił, że "badanie pokazuje ważne psychologiczne korzyści szczepień wychodzące poza zmniejszenie ryzyka ciężkiej choroby i śmierci związanych z COVID-19".

Naukowcy w badaniu opublikowanym na łamach amerykańskiego periodyku "American Journal of Preventive Medicine" zwracają uwagę, że po wybuchu epidemii ogólny poziom lęków i psychicznego rozregulowania dramatycznie wzrósł. Przyczyniły się do tego różne czynniki: utrata pracy, gorszy dostęp do żywności, izolacja społeczna, utrudniona opieka nad bliskimi, nadużycia psychoaktywnych substancji.

Ważny wpływ ma również lęk przed zachorowaniem i jego skutkami.

Badanie: szczepienie obniża niepokój związany z możliwym zakażeniem

Jak pokazało badanie z udziałem ponad ośmiu tysięcy osób, poczucie zagrożenia infekcją spadło u szczepionych o 7,7 punktów procentowych, hospitalizacją - o 6,91 punktów procentowych, śmiercią - o 4,68 punktów procentowych. W sumie, już jedna dawka szczepionki spowodowała zmniejszenie psychicznego stresu średnio o siedem procent.

Opisane pozytywne skutki utrzymały się, a nawet wzmocniły w okresie co najmniej ośmiu tygodni od szczepienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Shutterstock

Naukowcy zwracają też uwagę, że po szczepieniu nastawienie osób, które je przyjęły, zaczęło się silnie różnić od tych, które z niego zrezygnowały. Przed szczepieniem nastawienie psychiczne w obu grupach było podobne.

Badacze twierdzą też, że w obliczu rozprzestrzeniania się wariantu omikron - bardziej zakaźnego acz o lżejszym przebiegu - potrzebne jest zwiększenie liczby zaszczepionych osób osiągnięte między innymi dzięki informowaniu o korzyściach fizycznych i psychologicznych. Ważne jest też odpowiednie zaplecze logistyczne.

Czy omikron skłonił Polaków do szczepień? W których grupach wiekowych najbardziej? Analiza

Profesor Wąsik: omikron jest potwornie zakaźny
Profesor Wąsik: omikron jest potwornie zakaźnyTVN24

- Aby mieć pewność, że korzyści dotyczą wszystkich, wysiłki nakierowane na wzrost liczby osób otrzymujących szczepienia, w tym dawki przypominające na początku 2022 roku, trzeba zadbać przede wszystkim o sprawiedliwą dystrybucję i odpowiedni dostęp do szczepionek - zwraca uwagę doktor Koltai.

>> Czytaj więcej o zdrowiu na portalu fact-checkingowym Konkret24

Akcja "Szczepię się, bo...". Polacy mówią, dlaczego się szczepią

"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepili
"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepiliTVN24
wideo 2/14

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: