Sojusznicze armie odwołują wspólne manewry. Powodem szybko rozprzestrzeniający się koronawirus

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Chiny: 5-10 procent pacjentów, którzy "wyzdrowieli", ponownie uzyskali wynik pozytywny testu na koronawirusaTVN24
wideo 2/35
Koronawirus z Chin

Wspólne wiosenne manewry wojsk Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych zostaną przełożone na inny, nie ustalony jeszcze termin - poinformowano w Seulu wspólne dowództwo obydwu armii. Powodem odłożenia w czasie ćwiczeń jest rozprzestrzeniający się koronawirus.

Manewry miały zostać przeprowadzone w marcu, ale bardzo szybko rozprzestrzeniający się w Korei Południowej koronawirus zmusił wojskowych do ich odłożenia. - To nie była łatwa decyzja - oświadczyli amerykańscy i południowokoreańscy dowódcy. W Korei Południowej stacjonuje 28 500 żołnierzy USA.

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Dowództwo amerykańskiego kontyngentu w Korei Południowej poinformowało w środę, że pozytywny wynik dał test, przeprowadzony u 23-letniego żołnierza USA, który został objęty kwarantanną w swoim miejscu zamieszkania poza bazą. Zakażony żołnierz służył w Camp Caroll niedaleko południowo-wschodniej części Daegu.

Koronawirusa zdiagnozowano także u 21 południowokoreańskich wojskowych.

Coraz więcej zakażonych w Korei Południowej

Władze w Seulu podały w czwartek rano, że w ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków infekcji w Korei Południowej wzrosła o 334 - do 1595. Wbrew wcześniejszym informacjom liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 12.

Daegu i sąsiednie miasto Czeongdo określono jako "strefy zarządzania specjalnego". Mer Daegu zaapelował do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Natomiast w Seulu władze zakazały demonstrowania w centrum miasta.

Trump: USA bardzo dobrze przygotowane

W środę wieczorem prezydent USA Donald Trump oświadczył, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo niskie".

Zapewnił, że Stany Zjednoczone są "bardzo dobrze przygotowane na wszystko, co niesie ze sobą zagrożenie związane z koronawirusem". Trump poinformował, że zamierza przeznaczyć na walkę z nim "odpowiednie" środki i że działania rządu nadzorować będzie wiceprezydent Mike Pence.

Już w poniedziałek administracja prezydenta Trumpa zwróciła się do Kongresu o 2,5 mld dolarów na walkę z koronawirusem. Ponad 1 mld dol. ma być przeznaczonych na prace nad szczepionką zwalczającą ten patogen.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na świecie (dane z 27 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com

ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/YONHAP

Tagi:
Raporty: