Gwiazda muzyki country Dolly Parton "czuje się bardzo dumna", będąc częścią jednego z najbardziej obiecujących projektów szczepionki na COVID-19. Piosenkarka w kwietniu przekazała milion dolarów centrum medycznemu Uniwersytetu Vanderbilta, który pomagał w tworzeniu leku amerykańskiemu koncernowi Moderna.
W rozmowie z BBC gwiazda country Dolly Parton powiedziała, że jest "bardzo podekscytowana" informacjami przekazanymi przez firmę Moderna, że jej szczepionka na COVID-19 wykazała skuteczność na poziomie 94,5 procent. 74-letnia Parton była jedną z pośrednich fundatorek projektu. W kwietniu przekazała milion dolarów centrum medycznemu Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville, w stanie Tennessee. Jak przyznał rzecznik uczelni, "hojny" dar Parton pomógł "w kilku obiecujących inicjatywach badawczych". Część środków wykorzystano również na wczesnym etapie pracy nad produktem Moderny.
- Jestem pewna, że ten projekt został zasilony wieloma milionami dolarów, przez wielu donatorów. Niemniej, czuję się bardzo dumna, że dołożyłam swoje ziarnko, które przerodzi się w coś wielkiego, co pomoże uleczyć ten świat – mówiła Parton w rozmowie z BBC.
Jak podała uczelnia, z pieniędzy przekazanych przez piosenkarkę pokryto także część kosztów badań nad osoczem ozdrowieńców oraz nad terapią przeciwciałami. - Jej dar zapewnił wsparcie dla pilotażowego projektu badań nad osoczem ozdrowieńców, które jednemu z naszych badaczy udało się z powodzeniem zakończyć – powiedział John Howser, rzecznik centrum medycznego Uniwersytetu Vanderbilta.
Obiecujący projekt Moderny
Moderna jest drugą zachodnią firmą, która opublikowała wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych. Wcześniej zrobiły to firmy BioNTech i Pfizer, które oszacowały skuteczność wspólnej szczepionki na ponad 90 procent. Oba preparaty to szczepionki nowej generacji mRNA, będące pierwszymi w swoim rodzaju.
Obie szczepionki wymagają transportu i przechowywania w bardzo niskich temperaturach - w przypadku preparatu Moderny, jest to -20 st. C. Jak, jednak podała firma, szczepionka może być używana do 30 dni po rozmrożeniu i przechowywana w lodówce, podczas gdy w przypadku Pfizer/BioNTech okres ten wynosi 5 dni.
Szczepionka Moderny była częścią programu amerykańskiego rządu Operation Warp Speed. W sierpniu umowę na co najmniej 80 mln dawek preparatu firmy zawarła Unia Europejska.
Źródło: BBC, PAP