Klejnoty koronne, miecze, buławy. "Podkreślają władzę, odpowiedzialność i obowiązki monarchy"

Źródło:
tvn24.pl
Maciej Woroch rozmawia z Charlesem Farrisem w przeddzień koronacji Karola III
Maciej Woroch rozmawia z Charlesem Farrisem w przeddzień koronacji Karola IIItvn24.pl
wideo 2/2
Maciej Woroch rozmawia z Charlesem Farrisem w przeddzień koronacji Karola IIItvn24.pl

Czym są regalia i jakie mają znaczenie? Co składa się na uroczystą koronację brytyjskiego monarchy? Na dzień przed koronacją Karola III o symbolice insygniów władzy królewskiej z Charlesem Farrisem, historykiem z londyńskiego Tower, rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch.

W sobotę rozpoczynają się uroczystości związane z koronacją Karola III. Podczas tych wyjątkowych wydarzeń widzowie będą mogli zobaczyć wiele przedmiotów, symbolizujących władzę królewską. Dzień przed ceremonią korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch rozmawiał z Charlesem Farrisem, historykiem z londyńskiego Tower, ekspertem od insygniów władzy królewskiej.

ZOBACZ TEŻ: Polka otrzymała wyjątkowe zadanie na koronację Karola III. "Serce mi zamarło"

Koronacja Karola III. Symbolika insygniów władzy królewskiej

Maciej Woroch zapytał eksperta m.in. o to, czym są regalia i jakie mają znaczenie dla brytyjskiej monarchii. - Regalia są częścią klejnotów koronnych przechowywanych tu w londyńskim Tower i są niesamowicie ważne nie tylko jako piękne, wyjątkowe przedmioty, ale też świadkowie historii brytyjskiej monarchii - podkreślił Charles Farris. - Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, swoją symbolikę. Podkreślają władzę, odpowiedzialność i obowiązki monarchy. To czyni je wyjątkowymi - zauważył.

Korespondent "Faktów" TVN zapytał historyka również o to, co składa się na uroczystą koronację i procesję, która odbędzie się na początku ceremonii. - Procesje były ważną częścią angielskich koronacji przez ponad tysiąc lat. Jednym z najbardziej przykuwających uwagę przedmiotów, jakie zobaczymy w jej trakcie, będą trzy miecze niesione przed królem, skierowane w górę - wskazał Farris. - Wiemy, że trzy miecze były noszone przed monarchą w procesach koronacyjnych od co najmniej 1189 roku.

Jak wymienił rozmówca Macieja Worocha, miecz z tępym czubkiem, który symbolizuje miłosierdzie, czasami nazywany jest kurtaną. - Reprezentuje on obowiązek monarchy bycia miłosiernym. Dwa pozostałe miecze reprezentują sprawiedliwość duchową i doczesną lub ziemską - powiedział. Inne przedmioty, jakie będą niesione podczas procesji to buławy ceremonialne, które noszono przed monarchą przez wiele setek lat. - Maczugi były początkowo bronią, ale te wielkie, bogato zdobione, symbolizują siłę króla. W przeszłości były noszone przez oddziały, które nazywalibyśmy dziś średniowiecznymi ochroniarzami. Będzie też jeden wspaniały miecz, nazywany państwowym. On też jest symbolem władzy wśród naszych królewskich klejnotów - tłumaczy Farris.

ZOBACZ TEŻ: Karol III na tronie Wielkiej Brytanii. Jakim królem będzie? Co o nowym władcy sądzą Brytyjczycy?

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl