Dlaczego w Korei Południowej rodzi się coraz mniej dzieci

Źródło:
PAP
Seul, Korea Południowa
Seul, Korea Południowa
Archiwum Reuters
Seul, Korea PołudniowaArchiwum Reuters

Kryzys dzietności w Korei Południowej. Jak poinformowała rządowa agencja, średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę w ciągu życia spadła w 2023 roku o prawie 8. Odwrócenie tego trendu nie powiodło się mimo bardzo kosztowanych kroków podjętych przez rząd.

Współczynnik dzietności w Korei Południowej osiągnął w ubiegłym roku rekordowo niski poziom 0,72 - podał w środę południowokoreański urząd statystyczny. Mimo miliardów wydanych na programy prorodzinne w 2023 roku na świat przyszło niespełna 230 tysięcy dzieci.

Według danych agencji rządowej Statistics Korea współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę w ciągu życia, spadła w 2023 roku o prawie 8 procent w porównaniu z rokiem 2022, kiedy wynosił 0,78.

Jest to znacznie poniżej poziomu 2,1 zapewniającego społeczeństwu wymienialność pokoleń.

W ujęciu kwartalnym dane są jeszcze bardziej niepokojące dla demografów. W od październik a do grudnia 2023 roku wskaźnik ten wyniósł 0,65. Był to, jak pisze agencja Yonhap, "rekord wszech czasów".

Ze środowych danych wynika również, że liczba dzieci urodzonych w ubiegłym roku zmniejszyła się o 7,7 procent w ujęciu rocznym i wyniosła 229 970. Jeszcze siedem lat temu na świat przychodziło rocznie blisko 400 tysięcy.

Spadek dzietności w Korei Południowej

"Wydaje się, że spadek współczynnika dzietności nastąpił, ponieważ liczba małżeństw gwałtownie maleje w wyniku pandemii COVID-19" - powiedział Lim Young-il ze Statistics Korea.

Lim wyraził obawę, że wzrost liczby zawieranych małżeństw nie przełoży się na poprawę wskaźnika dzietności, ze względu na najnowsze trendy społeczne, w tym coraz większy odsetek młodych par decydujących się nie mieć dzieci.

Dodatkowo średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko również rośnie - z 33,5 w 2022 roku do 33,6 w roku ubiegłym.

W ciągu ostatnich 15 lat rząd wydał ponad 280 bilionów wonów (836 mld złotych) na politykę mającą na celu odwrócenie spadkowego trendu urodzeń, ale nie zaobserwowano rezultatów - przyznał w marcu prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP