Metro bez miejsc siedzących. Pomysł miasta, by zmniejszyć tłok w godzinach szczytu

Źródło:
Guardian
Seul, Korea Południowa
Seul, Korea PołudniowaArchiwum Reuters
wideo 2/4
Seul, Korea PołudniowaArchiwum Reuters

Wkrótce mieszkańcy Seulu będą mogli podróżować metrem całkowicie pozbawionym siedzeń. Wagony posiadające jedynie miejsca stojące mają zapewnić bardziej komfortowe warunki przemieszczania się w godzinach szczytu. Metro w stolicy Korei Południowej jest jednym z najbardziej zatłoczonych na świecie.

Pilotażowy program ruszy w styczniu w stolicy Korei Południowej, Seulu. Zarządcy miejskiego metra przekazali w środę, że do użytku zostaną dopuszczone pociągi z dwoma wagonami, w których będzie można jedynie stać - nie będzie w nich żadnych miejsc siedzących. Na razie takie wagony kursować będą na dwóch liniach w godzinach największego ruchu rano i po południu.

ZOBACZ TEŻ: Dwóch policjantów dźgniętych nożem w centrum Seulu, zatrzymano 77-latka

Metro bez miejsc siedzących

Celem testowanego rozwiązania ma być zmniejszenie tłoku w metrze w godzinach szczytu. Usunięcie miejsc siedzących ma zapewnić więcej przestrzeni dla pasażerów i poprawić ich komfort podróży. Według statystyk zarządców metra linie 4 i 7, na których program zostanie wprowadzony, tylko do końca trzeciego kwartału 2023 roku osiągnęły odpowiednio ponad 193 i 164 proc. swojej przepustowości w godzinach szczytu. Szacuje się, że dzięki usunięciu miejsc siedzących poziom zatłoczenia spadnie w nich do odpowiednio 153 i 130 proc. przewidywanych maksimów.

- Jeśli program pilotażowy okaże się skuteczny, rozszerzymy w przyszłości tę inicjatywę, by zapewnić obywatelom możliwość wygodniejszego i bezpieczniejszego korzystania z metra - podkreślił dyrektor wykonawczy systemu metra Baek Ho.

Seul - tłok w metrze

Program jest jednym z elementów szerszych działań na rzecz poprawy sytuacji w metrze, obejmujących także m.in. zwiększenie liczby pociągów na dwóch najbardziej zatłoczonych liniach. Metro w Seulu obejmuje dziewięć linii i 275 stacji. Codziennie obsługuje około siedmiu milionów pasażerów.

ZOBACZ TEŻ: Zjadł "żywą ośmiornicę", dostał ataku serca

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock