Świat

Armia Seulu na spornym archipelagu. Tokio o manewrach "nie do zaakceptowania"

Świat


Południowokoreańska armia rozpoczęła w niedzielę dwudniowe manewry przy spornym archipelagu wysp Dokdo na Morzu Japońskim. Prawa do wysp rości sobie zarówno Seul jak i Tokio - podała agencja AP. Władze Japonii wyraziły sprzeciw wobec ćwiczeń na tym obszarze.

Jak podało południowokoreańskie ministerstwo obrony, w ćwiczeniach biorą udział siły powietrzne, morskie oraz lądowe. Ich celem - według marynarki wojennej Korei Południowej - jest zwiększenie determinacji armii do obrony wysp Dokdo (dla Japończyków Takeshima) i całej strefy Morza Wschodniego (jak określa Korea Południowa Morze Japońskie).

MSZ Japonii uznało, że manewry te są "nie do zaakceptowania" oraz poinformowało, że wystosowało wobec Korei Południowej oficjalny protest, wzywając do zakończenia ćwiczeń.

Agencja AFP przypomina, że podobne manewry Seul organizuje dwa razy w roku od ponad 30 lat.

Napięcie między Tokio a Seulem

Do manewrów doszło w czasie rosnących napięć między Tokio i Seulem. Stosunki zaczęły się pogarszać w końcu ub. roku po orzeczeniu Sądu Najwyższego Korei Południowej wzywającego japońskie firmy do wypłaty odszkodowań Koreańczykom, którzy byli przymusowymi pracownikami Japończyków w czasie II wojny światowej.

Japonia odrzuciła to orzeczenie, oświadczając, że sprawa odszkodowań została unormowana w układzie o normalizacji stosunków z 1965 roku.

W toku narastającego konfliktu oba kraje zdecydowały również o wykreśleniu się wzajemnie z list zaufanych partnerów handlowych, a w tym tygodniu Seul ogłosił, że odstępuje od umowy z Japonią w sprawie wymiany informacji wywiadowczych.

Korea Południowa przeprowadza manewry na spornym wyspach Dokdo Google Maps

Autor: ft/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: