Równowartość 300 tysięcy złotych na dziecko. Firma zachęca pracowników do posiadania potomstwa

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Seul, Korea Południowa
Seul, Korea Południowa
Archiwum Reuters
Seul, Korea PołudniowaArchiwum Reuters

Jedna z południowokoreańskich firm oferuje swoim pracownikom równowartość ponad 300 tysięcy złotych na każde nowo narodzone dziecko. Ma to ich zachęcić do posiadania większej liczby potomstwa w związku z kryzysem demograficznym w kraju.

Firma budowlana Booyoung Group z siedzibą w Seulu poinformowała w poniedziałek, że zamierza wypłacać swoim pracownikom pieniądze za każdym razem, gdy zdecydują się na dziecko. Kwota takiego świadczenia ma wynieść 100 milionów koreańskich wonów, czyli około 304 tys. zł, za urodzenie jednego dziecka. Pieniądze mają być wypłacane zarówno matkom, jak i ojcom zatrudnionym w firmie.

W dodatku Booyoung Group planuje wypłacenie świadczeń osobom, które doczekały się potomstwa od 2021 roku. W tych ostatnich kilku latach przyszło na świat 70 dzieci pracowników firmy i na ich rzecz wypłacone zostanie łącznie 7 mld koreańskich wonów, czyli ok. 21,3 mln zł.

Lee Joong-keun, szef firmy poinformował, że jego przedsiębiorstwo oferuje "bezpośrednie wsparcie finansowe" swoim pracownikom, które ma ułatwić radzenie sobie z ekonomicznym obciążeniem, z jakim wiąże się wychowywanie dzieci. - Mam nadzieję, że zostaniemy uznani za firmę, która ma swój udział w zachęcaniu do posiadania potomstwa (...) i martwi się o przyszłość kraju - podkreślił.

ZOBACZ TEŻ: Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Kryzys demograficzny w Korei Południowej

Korea Południowa, podobnie jak inne państwa Azji, zmaga się z problemami niskiego przyrostu naturalnego i starzenia się społeczeństwa. W 2022 roku miała najniższy współczynnik dzietności na świecie, na poziomie 0,78, a według oficjalnych statystyk w 2025 roku spadnie on jeszcze bardziej do poziomu 0,65. Dla porównania w Polsce w 2022 roku wskaźnik ten wynosił 1,261, podczas gdy za wartość gwarantującą zastępowalność pokoleń przyjmuje się 2,10-2,15.

CNN zauważa, że zarówno południowokoreańskie władze, jak i prywatne firmy oferują wsparcie finansowe ludziom, by decydowali się na potomstwo, jednak nie było dotąd tak znaczących finansowo programów, jak ten ogłoszony przez Booyoung Group.

Z kryzysem demograficznym walczą też władze Chin, gdzie w 2023 roku populacja skurczyła się o ponad dwa miliony, oraz władze Japonii - tam już co dziesiąty mieszkaniec ma powyżej 80 lat.

ZOBACZ TEŻ: Alarmujące dane GUS. "Końca kryzysu demograficznego nie widać"

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock