500+ dla samotników. Pierwszy kraj chce płacić młodym ludziom, by wychodzili z domu

Autor:
kgo//az
Źródło:
CNN, mogef.go.kr
Pracownicy biurowi w Korei Południowej
Pracownicy biurowi w Korei Południowej
Pracownicy biurowi w Korei Południowej

Południowokoreańskie Ministerstwo Rodziny i Równości Płci ogłosiło, że zapewni samotnym młodym ludziom wsparcie finansowe w wysokości do 650 tysięcy wonów, czyli 500 dolarów miesięcznie. Jak wyjaśnia resort, pieniądze te mają umożliwić samotnikom "reintegrację ze społeczeństwem".

Z udostępnionych przez resort danych Koreańskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Publicznych wynika, że 3,1 proc. Koreańczyków w wieku od 19 do 39 lat to "ludzie samotni". W raporcie, z którego pochodzi ta statystyka, samotników zdefiniowano jako osoby "żyjące na ograniczonej przestrzeni, pozostające w stanie izolacji od świata zewnętrznego przez określony czas i mające wyraźne problemy z prowadzeniem normalnego życia".

Według przytaczanych danych w całej Korei Południowej żyje w tej chwili ponad 338 tys. ludzi spełniających te warunki. Aż 40 proc. tej grupy odizolowało się od społeczeństwa w okresie dojrzewania - wynika z szeroko zakrojonych badań. Podkreślono w nim, że przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Do samotności przyczyniać się mają trudności finansowe, choroby psychiczne, sprawy rodzinne i kwestie zdrowotne.

ZOBACZ TEŻ: Obalili popularny mit dotyczący alkoholu. Dla wielu będzie to zła wiadomość

Korea Południowa. Rząd zapłaci samotnikom

Problem jest na tyle duży, że koreański rząd zaoferował młodym samotnikom wsparcie przypominające dobrze nam znane programy socjalne typu 500+. 11 kwietnia Ministerstwo Rodziny i Równości Płci ogłosiło, że zapewni odizolowanym od społeczeństwa osobom pomoc finansową w wysokości do 650 tysięcy wonów (równowartość ok. 500 dolarów) miesięcznie. W swoim oświadczeniu resort wyjaśnił, że pieniądze te mają "wesprzeć psychologiczną oraz emocjonalną stabilność" objętych programem Koreańczyków, "poprawić stan ich zdrowia" i umożliwić im "reintegrację ze społeczeństwem".

Ministerstwo wyjaśniło, że o pomoc finansową będą mogły ubiegać się osoby w wieku od 9 do 24 lat, żyjące w gospodarstwach domowych, których dochody nie przekraczają krajowej średniej. W Korei Południowej wynosi ona 5,4 miliona wonów (ok. 4165 dolarów) miesięcznie w przypadku czteroosobowego gospodarstwa.

"W przypadku samotnej młodzieży rozwój fizyczny może być opóźniony ze względu na nieregularny tryb życia i niewłaściwie zbilansowaną dietę. Izolujący się od reszty społeczeństwa młodzi ludzie mają też tendencję do popadania w problemy psychiczne, takie jak depresja, wywoływane przez utratę ról społecznych i opóźnienia w procesie adaptacji" - zaznaczyło ministerstwo we wtorkowym oświadczeniu.

CNN informuje, że oferowana przez rząd pomoc finansowa jest jednym ze środków przewidzianych w ustawie dotyczącej wspierania młodych.

Hikikomori - japońscy samotnicy

Portal dodaje, że problem samotnictwa występuje również w sąsiedniej Japonii. Tam jego skala jest jeszcze większa. Jak wynika z danych miejscowego rządu, młodych ludzi żyjących w izolacji - zwanych hikikomori - w Kraju Kwitnącej Wiśni jest w tej chwili ponad półtora miliona. Niektórzy z nich wychodzą z domu tylko okazjonalnie, np. żeby zrobić zakupy, podczas gdy inni w ogóle nie opuszczają sypialni.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdor j-popu mówi o przestępstwach seksualnych słynnego menedżera. "Od 100 do 200" chłopców

Autor:kgo//az

Źródło: CNN, mogef.go.kr

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości