Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne tuż przed spotkaniem Kim-Putin

Źródło:
Reuters, PAP

Korea Północna wystrzeliła ze swojego wschodniego wybrzeża co najmniej dwa pociski balistyczne – poinformowały w środę armia Korei Południowej oraz japońska straż przybrzeżna. Do próby rakietowej Pjongjangu doszło zaledwie kilka godzin przed spodziewanym spotkaniem przywódcy kraju Kim Dzong Una z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Nie podano szczegółów na temat rodzaju ani zasięgu rakiety, jednak - jak zauważa agencja Reutera - około pięć minut po wydaniu ostrzeżenia o wystrzeleniu pierwszego pocisku przez Pjongjang japońska straż przybrzeżna poinformowała, że rakieta spadła do wody. Główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno przekazał później, że oba pociski spadły do morza poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Do próby doszło zaledwie kilka godzin przez spodziewanym spotkaniem przywódców Korei Północnej i Rosji. We wtorek rano Kim Dzong Un przybył opancerzonym pociągiem na stację w Ussuryjsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Korespondent kremlowskiej telewizji informował, że do spotkania ma dojść na kosmodromie Wostocznyj, najnowocześniejszym takim obiekcie w Rosji. O godzinie 6 rano czasu polskiego Reuters, powołując się na rosyjską agencję RIA Nowosti, podał, że Kim przybył już na miejsce. Jak przypuszczają zachodni analitycy i dziennikarze, tematem rozmów będą dostawy do Rosji północnokoreańskiej broni, głównie pocisków artyleryjskich.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Przestarzała i nieprecyzyjna", "niebezpieczna nawet dla żołnierzy". Jaką amunicję Putin może dostać od Kima

Testy rakietowe Korei Północnej

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna regularnie przeprowadza testy rakietowe, od pocisków krótkiego zasięgu i manewrujących, po międzykontynentalne rakiety balistyczne (ICBM). W ubiegłym roku Pjongjang przeprowadził ponad 30 takich testów, znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym roku.

Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej zostały zakazane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Pociski międzykontynentalne są szczególnie niepokojące ze względu na ich duży zasięg, który obejmuje m.in. kontynentalne Stany Zjednoczone, całą Europę i Australię.

Test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-17 (08.11.2022) Reuters

W latach 2018-2019 Korea Północna prowadziła z USA rokowania dotyczące denuklearyzacji i złagodzenia nałożonych na nią sankcji, ale zakończyły się one fiaskiem. W 2022 roku Pjongjang oznajmił, że jego arsenał jądrowy nie będzie już przedmiotem negocjacji.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA