Jeden z członów północnokoreańskiej rakiety z satelitą szpiegowskim eksplodował po oddzieleniu się od reszty - podał Reuters. Według niektórych analityków mogło to być celowe zniszczenie, aby uniemożliwić odzyskanie obiektu. Południowokoreańscy posłowie, powołując się na dane wywiadu, stwierdzili w czwartek, że to Rosja pomogła Korei Północnej wystrzelić satelitę.
Korea Północna we wtorek pomyślnie umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego i zapowiedziała wystrzelenie kolejnych w najbliższej przyszłości – poinformowała północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA.
Jak podał w czwartek Reuters, jeden z członów północnokoreańskiej rakiety z satelitą eksplodował po oddzieleniu się od reszty, co pokazało wideo zarejestrowane przez południowokoreańskie obserwatorium astronomiczne. Według niektórych analityków mogło to być celowe zniszczenie, aby uniemożliwić odzyskanie obiektu.
Wideo zostało nakręcone przez kamerę używaną przez południowokoreański Uniwersytet Yonsei do oglądania meteorów. Analitycy twierdzą, że widać na nim rakietę Chollima-1 przecinającą niebo i oddzielający się człon. Następnie dolny człon opada, a po chwili wybucha.
- Tego rodzaju działanie nie było widoczne w poprzednich próbach wystrzelenia i mogło być próbą uniemożliwienia władzom Korei Południowej i USA odzyskania materiału napędowego, ponieważ jest on wyposażony w nowy silnik - powiedział agencji Reuters Byun Yong-Ik, profesor astronomii na Uniwersytecie Yonsei.
Południowokoreańskie wojsko stara się znaleźć i uratować szczątki rakiety - przekazał resort obrony Korei Południowej.
Korea Południowa: Rosja pomogła Korei Północnej wystrzelić satelitę szpiegowskiego
Południowokoreańscy posłowie, powołując się na dane wywiadu, stwierdzili w czwartek, że to Rosja pomogła Korei Północnej wystrzelić satelitę szpiegowskiego.
Według Ju Sang-buma, członka parlamentarnej komisji ds. wywiadu, po rozmowach przywódców Korei Północnej i Rosji, do których doszło we wrześniu, Pjongjang przesłał dane dotyczące rakiet nośnych wykorzystanych podczas dwóch poprzednich prób wystrzelenia satelitów, a Rosja przedstawiła swoją analizę tych danych - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
Państwowe media Korei Północnej podały w środę, że przywódca kraju oglądał wykonane nad Guam zdjęcia amerykańskich instalacji wojskowych, ale Ju zauważył, że trudno jest zweryfikować, czy są to istotnie fotografie zrobione przez satelitę. Inny członek komisji dodał, że Korea Północna może wystrzelić więcej satelitów i przeprowadzić próbę nuklearną w przyszłym roku.
Po informacji o wystrzeleniu północnokoreańskiego satelity władze Korei Południowej zapowiedziały, że przestaną przestrzegać artykułu porozumienia z 2018 roku, który zakazywał im prowadzenia zwiadu wojskowego terenów przygranicznych.
Rezolucje ONZ – przyjęte przy wsparciu Rosji – zabraniają pomagania Korei Północnej w rozwijaniu technologii, mających zastosowanie w jej programach rakiet balistycznych, a także współpracy z nią w takich dziedzinach, jak nauka i technologia nuklearna, lotnictwo i inżynieria lotnicza.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KCNA