Kim znów strzela. Premier Japonii zwołał nadzwyczajne posiedzenie komitetu ekspertów

Źródło:
PAP

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku Morza Japońskiego – przekazały władze Japonii i USA. Rząd w Tokio wystosował w tej sprawie oficjalny protest, a premier Yoshihide Suga przypomniał, że próby balistyczne są obłożone całkowitym zakazem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zagraniczne media zwróciły uwagę, że były to pierwsze próby balistyczne przeprowadzone przez reżim Kim Dzong Una od czasu objęcia przez Joe Bidena urzędu prezydenta. 

Pociski zostały wystrzelone z poligonu na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej w stronę Morza Japońskiego. W komunikacie japońskiego rządu zaznaczono, że incydent w żaden sposób nie zagroził bezpieczeństwu Japonii, bo trajektoria pocisku przebiegała w dużym oddaleniu od jej brzegów. "Wystrzelone rakiety nie weszły w obszar japońskich wód terytorialnych czy wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii" - podkreślono w komunikacie wydanym w Tokio w czwartek. W ocenie japońskiego resortu obrony wystrzelony obiekt mógł być pociskiem balistycznym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Premier Yoshihide Suga zwołał w związku z północnokoreańską próbą balistyczną nadzwyczajne posiedzenie komitetu ekspertów.

Pjongjang wystrzelił pociski

O wystrzeleniu przez KRLD pocisków poinformowała jako pierwsza japońska straż ochrony wybrzeża, która podała w czwartek, że Korea Północna najprawdopodobniej wystrzeliła ze swego terytorium pocisk balistyczny. Wydano zalecenie dla jednostek pływających, by nie zbliżały się do podejrzanych obiektów, które spadły do morza. Informację przekazała japońska agencja Kyodo.

Wystrzelenie "niezidentyfikowanego pocisku" ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej zostało też odnotowane przez południowokoreański kolegium szefów sztabów sił zbrojnych oraz przez Pentagon. Prezydent Korei Południowej Mun Dze In zwołał na czwartek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Krajowego dla przeanalizowania okoliczności wystrzelenia pocisków.

Według dotychczasowych ustaleń jeden z nich miał przelecieć 420 km i wpaść do morza, drugi zaś - 430 km.

Pierwszy test balistyczny za kadencji Joe Bidena

Jeżeli informacje o tym, że Korea Północna dokonała prób z pociskami balistycznymi, zostaną potwierdzone, będzie to pierwszy taki incydent za kadencji nowego prezydenta USA Joe Bidena – podkreśliły media. Reuters zaznaczył w komentarzu, że próby balistyczne dotyczą pocisków dalekiego zasięgu, które mogłyby zagrozić w przyszłości USA. "To znaczący krok dalej w porównaniu z wystrzeleniem pocisków krótkiego zasięgu, do czego doszło podczas weekendu" – napisał.

Szef japońskiego rządu zapowiedział, że podczas zbliżającego się spotkania z Joe Bidenem, do którego ma dojść w kwietniu, przedyskutuje z nim wszystkie szczegóły północnokoreańskich testów.

Kim Dzong Un KCNA
Parada z okazji 75. rocznicy założenia Partii Pracy KoreiKCNA

Negocjacje utknęły w martwym punkcie

To już kolejna próba, jaką przeprowadził w ostatnich dniach reżim w Pjongjangu. Podczas weekendu Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu. Jak podkreślały światowe media, do tamtego testu rakietowego doszło zaraz po ogłoszeniu, że władze KRLD nie podejmą rozmów z władzami Stanów Zjednoczonych dopóki nie zostaną zawieszone sankcje. Administracja prezydenta Joe Bidena wysyłała uprzednio sygnały, że chce nawiązać kontakt, ale Pjongjang zignorował te próby.

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Północną znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna. Przegląd ma zostać zakończony za dwa tygodnie.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP