Świat

Konsul honorowy Litwy uprowadzony i zabity w Ługańsku

Świat


Litewski konsul honorowy Mykoła Zelenec został uprowadzony i zabity w Ługańsku - bastionie prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie - powiadomił w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

"Z głębokim żalem dowiadujemy się, że konsul honorowy Litwy w Ługańsku Mykoła Zelenec został uprowadzony i brutalnie zabity przez terrorystów" - napisał na Twitterze szef litewskiej dyplomacji, który w piątek przebywał w Kijowie i został przyjęty przez prezydenta Petro Poroszenkę.

Zastrzelony

Ambasador Litwy na Ukrainie Petras Vaitiekunas powiedział w piątek agencji BNS, że Zelenca znaleziono zastrzelonego 12 dni po uprowadzeniu. Dodał, że nie jest jasne, czy morderstwo miało związek z zajęciami konsularnymi dyplomaty. Wspomniał też, że zmarły nie myślał o zrezygnowaniu ze swej pracy z powodu wydarzeń w rejonie. Uważał, że jego wysiłki dyplomatyczne są niezbędne do znalezienia pokojowego rozwiązania w Ługańsku. Agencja AFP pisze, że od początku konfliktu we wschodniej Ukrainie prorosyjscy separatyści uprowadzili kilkaset osób, w tym dziennikarzy, proukraińskich bojowników, duchownych, obserwatorów międzynarodowych i zwykłych obywateli, którzy wydali się im podejrzani.

Autor: db/kka/kwoj / Źródło: PAP

Raporty: