Konflikt Rosja-Ukraina. Samoloty szturmowe Su-25SM przerzucone przez Rosję na Białoruś i lot patrolowy bombowców Tu-22M3

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rosyjskie samoloty szturmowe Su-25SM zostały przerzucone na lotniska na Białorusi w ramach sprawdzianu gotowości wojsk Państwa Związkowego, tworzonego przez Rosję i Białoruś - podało w sobotę ministerstwo obrony w Moskwie. Później Mińsk poinformował także o locie patrolowym dwóch rosyjskich bombowców Tu-22M3 w przestrzeni powietrznej Białorusi. Zdarzenia zbiegają się w czasie z narastającym konfliktem między Rosją a Ukrainą.

Załogi samolotów szturmowych Su-25SM przybyły do obwodu brzeskiego na Białorusi, który leży przy granicy z Polską. Piloci pokonali dystans ponad 7 tysięcy kilometrów z lotniska w Kraju Nadmorskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie - podało ministerstwo.

Su-25SMmil.ru

CZYTAJ: Rosyjscy żołnierze na Białorusi szykują się do wspólnych manewrów

Przelot patrolowy bombowców

Później w sobotę białoruskie ministerstwo obrony podało, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3 wykonały lot patrolowy w przestrzeni powietrznej Białorusi. "W trakcie przelotu wykonano ćwiczenia wspólnie z lotnictwem i wojskami obrony przeciwlotniczej sił zbrojnych Białorusi" - poinformowano. Rosyjski resort przekazał, że przelot trwał cztery godziny, a następnie samoloty wróciły do baz w Rosji.

Tu-22M3mil.ru

10 listopada 2021 roku władze Białorusi zapowiedziały wzmocnienie sił obrony przeciwlotniczej przy swojej granicy zachodniej i północno-zachodniej, a także poinformowały, że nad Białorusią będą regularnie latać rosyjskie bombowce strategiczne. "Loty strategicznego lotnictwa bombowego (Rosji - red.) będą miały regularny charakter" – oznajmiło ministerstwo obrony w swoim kanale w komunikatorze Telegram. Jak wskazano, wcześniej takie loty odbywały się cyklicznie, "a odtąd będą regularne".

Od tamtej pory resort obrony Białorusi kilkakrotnie informował o wspólnych z Rosją patrolach z wykorzystaniem myśliwców Su-30SM.

Sprawdzian sił szybkiego reagowania

Pierwszy etap sprawdzianu sił szybkiego reagowania Państwa Związkowego trwa do 9 lutego. W ramach drugiego etapu odbędą się, w dniach 10-20 lutego, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Odbędą się na poligonach: Obóz-Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami w obwodach grodzieńskim, brzeskim, witebskim i homelskim. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunińcu, Lidzie i Maczuliszczach.

Moskwa zapewnia, że po ich zakończeniu siły rosyjskie wycofają się z Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwracał w czwartek uwagę, że "Rosja wysłała na Białoruś w ostatnich dniach około 30 tysięcy żołnierzy i nowoczesną broń". Ocenił, że "to największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny".

Napięta sytuacja wokół Ukrainy

Dyslokacja rosyjskich wojsk na Białorusi, która trwa od drugiej połowy stycznia, zbiega się w czasie z obawami o możliwość ataku przeciwko Ukrainie.

CZYTAJ WIĘCEJ: ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Eksperci łączą niezapowiedzianą "inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry na południu graniczącej z Ukrainą Białorusi z działaniami Moskwy wobec Kijowa – w celu wywarcia jeszcze większej presji na władze Ukrainy, a w najgorszym scenariuszu, nawet możliwego ataku z terytorium Białorusi. Z kolei na Białorusi obecność dużej liczby rosyjskich wojsk budzi obawy, że mogą one pozostać tam "na dłużej".

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: