Komorowski i Hollande wspólnie uczcili kapitulację Niemiec


Prezydent Bronisław Komorowski wraz z prezydentem Francji Francois Hollande'em uczestniczyli w uroczystościach pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu z okazji 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Obecni byli także polscy żołnierze i kombatanci.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów narodowych Polski i Francji.

Prezydenci złożyli wspólny wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Odbyła się też ceremonia wskrzeszenia wiecznego ognia oraz apel poległych.

Prezydenci w towarzystwie szefa sztabu armii Francji i gubernatora wojskowego Paryża dokonali przeglądu wojsk. Na koniec prezydent Komorowski wpisał się do księgi pamiątkowej.

W defiladzie pod Łukiem Triumfalnym wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy Wojska Polskiego. Z trybun uroczystość obserwowało także ok. 200 polskich kombatantów z okresu II wojny światowej.

Pod Łukiem na masztach umieszczono flagi francuską, polską i unijną.

Zakończenie II wojny światowej

7 maja 1945 roku - 68 lat temu - we francuskim Reims nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie.

8 maja w Berlinie Niemcy podpisały analogiczny akt kapitulacji w obecności przedstawicieli ZSRR. Podpisy złożono o godzinie 22.30 w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina, Karlshorst. Jednak w Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja i dlatego ten właśnie dzień w Rosji, a wcześniej w Związku Radzieckim i krajach mu podporządkowanych, obchodzono jako Dzień Zwycięstwa.

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii 2 września 1945 r. była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Autor: zś\mtom / Źródło: PAP