Kolizja pojazdów z kolumny premier Szydło w Izraelu

Aktualizacja:
Rzecznik rządu: "Nikomu nic poważnego się nie stało"
Rzecznik rządu: "Nikomu nic poważnego się nie stało"
tvn24
Premier Szydło w poniedziałek poleciała do Izraela na konsultacje międzyrządowetvn24

- W poniedziałek doszło do kolizji kilku pojazdów z kolumny jadącej z premier Beatą Szydło z lotniska w Tel-Awiwie do Jerozolimy – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Lekko ranny został funkcjonariusz BOR – powiedziała rzeczniczka Biura Natalia Markiewicz. Niegroźne obrażenia odniosła też pracownica kancelarii premiera - dodał na antenie TVN24 Bochenek.

Samochód wiozący premier nie uczestniczył w wypadku. Zderzyło się kilka busów, w których jechali członkowie delegacji. Premier wraz z częścią ministrów we wtorek weźmie udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych.

"Wszystko przebiega już zgodnie z planem"

- W trakcie przejazdu kolumny z oficjalną delegacją, która będzie uczestniczyła w konsultacjach międzyrządowych polsko-izraelskich, doszło do kolizji kilku pojazdów, będących częścią oficjalnej kolumny. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, poza dwoma osobami, które wymagały pomocy lekarskiej, aczkolwiek również są bezpieczne. Niezbędna pomoc została im udzielona, wszystko jest już w porządku. Wszystko przebiega już zgodnie z planem, całość konsultacji będzie odbywać się zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem - powiedział w rozmowie telefonicznej z TVN24 Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

Bochenek o wypadku z udziałem kolumny premier
Bochenek o wypadku z udziałem kolumny premierTVN 24

Pytany o nieoficjalne informacje, że w jednym z samochodów pękła opona, Bochenek zaprzeczył. Wyjaśnił, że do zderzenia doszło w wyniku nagłego hamowania jednego z pojazdów. - Kolejne samochody nie zdążyły wyhamować i to było de facto przyczyną zdarzenia, w którym uczestniczyły trzy busy, wiozące członków delegacji polskiej, ambulans, zabezpieczający całość kordonu oraz samochód policji, zamykający kolumnę - podał Bochenek.

- Na tę chwilę najbardziej poszkodowane są dwie osoby: funkcjonariusz BOR-u oraz pani, która pracuje w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tym osobom nic złego się nie stało - przynajmniej na tę chwilę tak to wygląda. Niezbędna pomoc została im udzielona. Mam nadzieję, że całość wizyty będzie już płynnie przebiegać - powiedział rzecznik. Poinformował, że poniedziałkowe spotkania odbyły się zgodnie z harmonogramem.

Jak się dowiedziała nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, pomocy lekarskiej, oprócz funkcjonariusza BOR, wymagała też b. wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, która obecnie jest doradcą premier Szydło.

Wcześniej doniesienia o tym, że jeden z ochroniarzy polskiej premier został ranny, potwierdziła rzeczniczka Biura Ochrony Rządu Natalia Markiewicz. Jak poinformowała później, funkcjonariusz został już wypisany ze szpitala.

"Zdarzenia nie dotyczyło samochodu osoby ochranianej"

Rzeczniczka BOR podkreśliła, że "strona izraelska odpowiada w pełni za ochronę pani premier na terytorium Izraela". - Z urzędu to gospodarz przejmuje na siebie ciężar ochrony i tak jest na całym świecie - zaznaczyła. Poinformowała, że "samochodem, który spowodował zdarzenie, kierował kierowca izraelskiej ochrony". - Zdarzenie nie dotyczyło samochodu osoby ochranianej - zapewniła. MSZ poinformowało na Twitterze, że w kolizji nie uczestniczył także samochód, którym jechał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Minister Błaszczak o kolizji samochodów kolumny premier Szydło
Minister Błaszczak o kolizji samochodów kolumny premier Szydłotvn24

"To był wypadek komunikacyjny"

- Doszło do incydentu. Nikt z osób ochranianych nie poniósł uszczerbku na zdrowiu - powiedział w rozmowie z TVN24 szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podkreślił, że u premier Szydło "wszystko w porządku". - Osoby ochraniane nie ucierpiały w żaden sposób. To był wypadek komunikacyjny, a więc z tego, co usłyszałem, wynika, że trzy samochody najechały na siebie. Jeden gwałtownie zahamował, następne, które za nim jechały - zderzyły się - opowiadał minister.

Premier wraz z częścią ministrów we wtorek weźmie udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych. Oprócz szefa MSZ premier towarzyszą m.in. minister obrony Antoni Macierewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister sportu Witold Bańka.

Wieczorem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów udostępniła nagranie z powitania Beaty Szydło przez premiera Benjamina Netanjahu.

Beata Szydło powitana przez Benjamina Netanjahu
Beata Szydło powitana przez Benjamina NetanjahuKPRM

Autor: tmw/kk,rzw / Źródło: PAP, R.E.A.L Human Rights