"Nie osiągnięto żadnego postępu w kwestii poprawy dwustronnych relacji"

Świat

Aktualizacja:

Wiceminister ds. ludowych sił zbrojnych Korei Północnej Kim Hiong Riong oświadczył podczas forum bezpieczeństwa Xiangshan w Pekinie, że USA i Korea Południowa muszą przedstawić nowe pomysły na rozwiązanie trwającego impasu w kwestii Półwyspu Koreańskiego.

Wypowiedź Kima wpisuje się w serię komentarzy północnokoreańskich urzędników, zdradzających niezadowolenie Pjongjangu z powodu braku postępów w negocjacjach z Waszyngtonem i oskarżających o to władze USA. Północnokoreańskie MSZ sugerowało niedawno, że reżim może rozważyć wznowienie prób broni jądrowej i rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Wiceminister Kim oświadczył w Pekinie, że jego kraj podjął wysiłki w kierunku budowy trwałego pokoju, ale sytuacja znów utknęła w "niebezpiecznym, błędnym kole" narastających napięć z powodu działań rządów USA i Korei Południowej. Zarzucił władzom w Seulu, że postępują dwulicowo, urządzając wspólne ćwiczenia wojskowe z USA i kupując zaawansowane uzbrojenie.

- Choć minął już ponad rok od przyjęcia wspólnego oświadczenia KRLD-USA, nie osiągnięto żadnego postępu w kwestii poprawy dwustronnych relacji, tylko z powodu anachronicznej, wrogiej polityki USA wobec KRLD - powiedział Kim, odnosząc się do dokumentu podpisanego przez przywódców obu krajów w czasie ich pierwszego spotkania w Singapurze latem 2018 roku.

Rozmowy bez efektu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wyraził tam gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju. Od tamtej pory nie ogłoszono jednak konkretnego planu likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych, ani nie sprecyzowano, o jakie chodzi gwarancje. Dwustronne rozmowy utknęły w martwym punkcie po drugim szczycie z udziałem obu przywódców w Hanoi w lutym.

Na początku października delegacje z obu krajów spotkały się w Sztokholmie, ale rozmowy znów się załamały. Główny północnokoreański negocjator oświadczył, że strona amerykańska "nie przyniosła niczego" do stołu rozmów.

IX edycja Forum Xiangshan poświęcona jest kwestiom bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Forum uznawane jest za chińską odpowiedź na doroczne forum Shangri-La Dialogue w Singapurze.

Granica między KoreamiPAP

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: