"W państwach członkowskich są reguły konstytucyjne. Rosja nie jest częścią Unii Europejskiej"

Źródło:
PAP

Śledzimy bardzo dokładnie przygotowania do ogólnonarodowego głosowania, które dotyczy zmian w rosyjskiej konstytucji - zapewnił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Odnosząc się do propozycji, które umożliwiłyby Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o prezydenturę, oświadczył, że to "wewnętrzna sprawa" tego kraju.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Ogólnokrajowe głosowanie nad ustawą o poprawkach do konstytucji odbędzie się 1 lipca. Formalnie nie jest ono niezbędne – ustawa została przyjęta w parlamencie i zaakceptowana przez zgromadzenia ustawodawcze regionów Federacji Rosyjskiej. Władze obiecały jednak, że bez zgody obywateli znowelizowana konstytucja nie wejdzie w życie.

Wśród zmian jest przepis, który umożliwiłby liczenie od nowa liczbę kadencji prezydenckich, co umożliwiłoby Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o najwyższy urząd w państwie. Obecne regulacje stanowią, że urząd ten można pełnić przez dwie kadencje z rzędu. Putin wrócił na Kreml po wyborach w 2012 roku. Ponownie objął ten urząd w 2018 roku. Jego druga kadencja kończy się w 2024 roku.

Władimir Putin przemówił do weteranów i gości z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej kremlin.ru

KE: poprawka niezgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji

Komisja Europejska była pytana w czwartek o ocenę zaplanowanego na 1 lipca referendum w Rosji.

CZYTAJ: Frekwencja ma być "odpowiednia". Głosując Rosjanie mogą wzbogacić się o mieszkania i auta

- Śledzimy bardzo dokładnie przygotowania do ogólnonarodowego głosowania, które dotyczy zmian w rosyjskiej konstytucji. Przedstawiono różne poprawki, ale jedna z nich, która jest dla nas interesująca, dotyczy zapewnienia prymatu rosyjskiej konstytucji nad prawem międzynarodowym i decyzjami sądów międzynarodowych. Ta poprawka, według opinii Komisji Weneckiej, jest niezgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji - powiedział rzecznik KE Peter Stano. Jak przekazał, Komisja Europejska oczekuje, że Rosja zrobi wszystko, co niezbędne, żeby jej międzynarodowe zobowiązania były przestrzegane.

Władimir Putin ogłosił zapowiedź zmian w konstytucji w czasie dorocznej konferencji prasowej, która odbyła się w styczniu tego roku kremlin.ru

"Wewnętrzna sprawa Rosji"

Przedstawiciel Komisji Europejskiej był dopytywany, czy KE ma jakieś obawy co do poprawki dotyczącej zmian dotyczących liczby kadencji prezydenckich w Rosji, biorąc pod uwagę, że w państwach UE istnieją w tej materii ograniczenia.

- W państwach członkowskich są reguły konstytucyjne. Unia Europejska składa się z 27 państw członkowskich. Rosja nie jest częścią Unii Europejskiej i jej konstytucyjne regulacje, jeśli chodzi o kwestie instytucjonalne, są jej wewnętrzną sprawą - odpowiedział Mamer.

Maseczki ochronne i jednorazowe długopisy

W styczniu do niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej, trafił prezydencki projekt ustawy oparty na ogłoszonych przez Władimira Putina propozycjach zmian w konstytucji. Przewidziano w nim przeprowadzenie ogólnokrajowego głosowania na temat poprawek.

Rosjanie mieli ocenić zmiany w konstytucji 22 kwietnia, jednak z powodu pandemii głosowanie zostało przełożone na 1 lipca. Wśród zmian, nad którymi zagłosują, jest poprawka przewidująca liczenie od nowa liczby kadencji prezydenckich, co umożliwi Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o ten urząd po wygaśnięciu obecnej kadencji w 2024 roku.

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zapewniała, że podczas głosowania 1 lipca stworzone zostaną wszelkie warunki, by zminimalizować możliwość zakażenia koronawirusem. Osoby, które przyjdą do lokali wyborczych, będą mieć mierzoną temperaturę i otrzymają maseczki ochronne i jednorazowe długopisy.

System władzy w RosjiPAP

Autorka/Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru