Śledzimy bardzo dokładnie przygotowania do ogólnonarodowego głosowania, które dotyczy zmian w rosyjskiej konstytucji - zapewnił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Odnosząc się do propozycji, które umożliwiłyby Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o prezydenturę, oświadczył, że to "wewnętrzna sprawa" tego kraju.
Ogólnokrajowe głosowanie nad ustawą o poprawkach do konstytucji odbędzie się 1 lipca. Formalnie nie jest ono niezbędne – ustawa została przyjęta w parlamencie i zaakceptowana przez zgromadzenia ustawodawcze regionów Federacji Rosyjskiej. Władze obiecały jednak, że bez zgody obywateli znowelizowana konstytucja nie wejdzie w życie.
Wśród zmian jest przepis, który umożliwiłby liczenie od nowa liczbę kadencji prezydenckich, co umożliwiłoby Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o najwyższy urząd w państwie. Obecne regulacje stanowią, że urząd ten można pełnić przez dwie kadencje z rzędu. Putin wrócił na Kreml po wyborach w 2012 roku. Ponownie objął ten urząd w 2018 roku. Jego druga kadencja kończy się w 2024 roku.
KE: poprawka niezgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji
Komisja Europejska była pytana w czwartek o ocenę zaplanowanego na 1 lipca referendum w Rosji.
- Śledzimy bardzo dokładnie przygotowania do ogólnonarodowego głosowania, które dotyczy zmian w rosyjskiej konstytucji. Przedstawiono różne poprawki, ale jedna z nich, która jest dla nas interesująca, dotyczy zapewnienia prymatu rosyjskiej konstytucji nad prawem międzynarodowym i decyzjami sądów międzynarodowych. Ta poprawka, według opinii Komisji Weneckiej, jest niezgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji - powiedział rzecznik KE Peter Stano. Jak przekazał, Komisja Europejska oczekuje, że Rosja zrobi wszystko, co niezbędne, żeby jej międzynarodowe zobowiązania były przestrzegane.
"Wewnętrzna sprawa Rosji"
Przedstawiciel Komisji Europejskiej był dopytywany, czy KE ma jakieś obawy co do poprawki dotyczącej zmian dotyczących liczby kadencji prezydenckich w Rosji, biorąc pod uwagę, że w państwach UE istnieją w tej materii ograniczenia.
- W państwach członkowskich są reguły konstytucyjne. Unia Europejska składa się z 27 państw członkowskich. Rosja nie jest częścią Unii Europejskiej i jej konstytucyjne regulacje, jeśli chodzi o kwestie instytucjonalne, są jej wewnętrzną sprawą - odpowiedział Mamer.
Maseczki ochronne i jednorazowe długopisy
W styczniu do niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej, trafił prezydencki projekt ustawy oparty na ogłoszonych przez Władimira Putina propozycjach zmian w konstytucji. Przewidziano w nim przeprowadzenie ogólnokrajowego głosowania na temat poprawek.
Rosjanie mieli ocenić zmiany w konstytucji 22 kwietnia, jednak z powodu pandemii głosowanie zostało przełożone na 1 lipca. Wśród zmian, nad którymi zagłosują, jest poprawka przewidująca liczenie od nowa liczby kadencji prezydenckich, co umożliwi Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o ten urząd po wygaśnięciu obecnej kadencji w 2024 roku.
Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zapewniała, że podczas głosowania 1 lipca stworzone zostaną wszelkie warunki, by zminimalizować możliwość zakażenia koronawirusem. Osoby, które przyjdą do lokali wyborczych, będą mieć mierzoną temperaturę i otrzymają maseczki ochronne i jednorazowe długopisy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru