TVN24 | Świat

Rosjanie "stają w obronie Kazachstanu i robią to, co powinni robić sojusznicy"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, TASS

Z pomocą sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym kazachskie organy ochrony prawa przejęły pełną kontrolę nad lotniskiem w Ałmaty – oświadczył rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow. Dodał, że pod ochroną są także inne ważne obiekty w tym mieście, w tym konsulat Federacji Rosyjskiej.

- Wraz z organami ochrony prawa Republiki Kazachstanu przejęto pełną kontrolę nad lotniskiem w Ałmaty – oznajmił generał Igor Konaszenkow. Kazachska telewizja państwowa Chabar-24 poinformowała, że o godz. 15 czasu miejscowego (10 czasu polskiego) z lotnisk w Kazachstanie wznowione zostaną loty do Moskwy, Dubaju, miast Turkiestan i Szymkent na południu kraju oraz Atyrau na zachodzie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rosjanie w Kazachstanie zjawili się na prośbę prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa, który w środę oświadczył, że "terrorystyczne bandy" przechwyciły w Ałmaty lotnisko oraz pięć samolotów, w tym zagraniczne. W czwartek do Kazachstanu na prośbę prezydenta zostały wysłane wojska Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), głównie z Rosji. Tokajew wezwał je na pomoc w związku z "zewnętrzną agresją", jak nazwał odbywające się od kilku dni w tym kraju gwałtowne protesty przeciwko wzrostowi cen paliw.

"Bratnia pomoc"

"Siły pokojowe" ODKB w Kazachstanie będą liczyć ok. 2,5 tysięcy żołnierzy - podała agencja Reutera, powołując się na sekretariat tego sojuszu wojskowego. Za tym samym źródłem rosyjska agencja RIA Nowosti przekazała, że siły te pozostaną w Kazachstanie kilka dni lub tygodni, a żołnierze będą mieli prawo do użycia broni, jeśli zostaną zaatakowani przez "uzbrojone gangi".

Rosjanie w drodze do KazachstanuPAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

Generał Konaszenkow oświadczył, że ponad 75 samolotów rosyjskich sił powietrznych 24 godziny na dobę przerzuca odziały rosyjskiego kontyngentu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) do Kazachstanu, a także oddziały kontyngentów z Białorusi, Tadżykistanu, Kirgistanu i Armenii.

Dodał, że dowódcą sił pokojowych ODKB w Kazachstanie został dowódca wojsk powietrzno-desantowych Rosji generał broni Andriej Sierdiukow.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko oświadczył z kolei w piątek, że "Rosja i Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym stają w obronie Kazachstanu i robią to, co powinni robić sojusznicy". Jak dodał, Moskwa jest pewna, że Kazachstan poradzi sobie z nowo powstałymi problemami.

Protesty w KazachstaniePAP/Reuters

Kreml o rozmowach Putina z Tokajewem

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Kasynem-Żomartem Tokajewem o sytuacji w Kazachstanie – poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Wczoraj i dziś (w czwartek i piątek) Putin przeprowadził cały szereg rozmów telefonicznych z przywódcami krajów należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – powiedział Pieskow. Dodał, że oprócz Tokajewa, chodzi o białoruskiego przywódcę Alaksandra Łukaszenkę, prezydenta Kirgistanu Sadyra Żaparowa oraz prezydenta Tadżykistanu Emomai Rachmonowa.

Pieskow oznajmił, że Putin niejednokrotnie rozmawiał przez telefon z Tokajewem. - Omawiano sytuację w Kazachstanie i wspólne działania w ramach mandatu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym do walki z międzynarodowym terroryzmem oraz w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa obywateli Kazachstanu – powiedział rzecznik Kremla. Zapewnił, że od początku operacji "sił pokojowych" ODKB w Kazachstanie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Szojgu na bieżąco informuje Putina o przebiegu akcji przerzucania sił pokojowych oraz realizowaniu przez nie zadań.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, TASS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości