A co, jeśli to bomba? Cztery scenariusze dla Putina

Rosyjscy obywatele na pokładzie airbusa A321 w Egipcie mogli stać się ofiarami dżihadystów. Jeżeli takie wyniki przyniesie śledztwo ws. katastrofy samolotu lecącego z kurortu Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga, dla Kremla i samego Władimira Putina będzie to oznaczało olbrzymi problem. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego już obwieścili, że zamach był zemstą za rosyjskie zaangażowanie w wojnie w Syrii. Co czeka Putina i Rosję?

Dane wywiadowcze wskazują na to, że 224 osoby na pokładzie rosyjskiego airbusa mogły paść ofiarami dżihadystów - stwierdził w czwartek premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Pentagon, a potem prezydent USA Barack Obama uznali, że Brytyjczycy mogą mieć rację. Dżihadyści już dwukrotnie w ostatnich dniach poinformowali, że katastrofa z 31 października nad Półwyspem Synaj była zamachem i się do niej przyznali.

W tej sytuacji coraz więcej wskazuje na problemy, jakie ten scenariusz - jeżeli okaże się prawdą - będzie przedstawiał dla Władimira Putina i Rosji. Kreml będzie miał dość wąskie pole manewru i wybierze jedną z czterech dróg interpretacji katastrofy - analizuje sytuację i wybiega w przyszłość redakcja Radia Wolna Europa.

Scenariusz 1: wyparcie

Dopóki dowody na zamach nie będą zupełnie ewidentne, Rosjan będzie "kusiła perspektywa wypierania tej możliwości do samego końca" - pisze portal Radia Wolna Europa. Redakcja wskazuje, że zrzucenie winy na problem techniczny maszyny też będzie dla Rosji "niewygodne", ale z drugiej strony - katastrofy z udziałem rosyjskich samolotów po rozpadzie ZSRR w 1991 r. były dosyć częste, w związku z tym istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by Rosjanie za katastrofę obwinili bezpośrednio Putina.

Teraz jednak chodzi o śmierć rosyjskich turystów poza granicami Rosji, w samolocie lecącym do Petersburga - domu Putina.

Śmierć Rosjan z rąk terrorystów (224 to liczba największa w historii cywilnego lotnictwa rosyjskiego) może "podkopać wiarę klasy średniej w gwarancje Putina dotyczące realizowania niepisanego scenariusza" zawartego 15 lat temu między nim, a całą grupą społeczną. Przed laty - pisze Radio Wolna Europa - rosyjska klasa średnia zgodziła się na "linię polityczną (Putina) w zamian za udział w profitach nieosiągalnych dla ich rodziców, jak wakacje na plażach ciepłych krajów".

Jeżeli do zamachu doszło, a Putin będzie to wypierał, klasa średnia i tak to zauważy. Już teraz miliony Rosjan widzą bowiem, że Wielka Brytania zawiesiła swoje loty na Synaj, Francja przed lataniem do egipskich kurortów przestrzegła, a wkrótce może też inne kraje Zachodu zwrócą się w tej sprawie do własnych obywateli. Decyzje zachodnich stolic będą oznaczały, że te o swoich obywateli dbają. Putin w tej sprawie milczący lub stojący w kontrze może być postrzegany jako przywódca narażający na utratę życia własnych obywateli.

Scenariusz 2: zrzucenie winy

Jeżeli doszło do zamachu, Kreml może postąpić podobnie jak na Ukrainie ws. zestrzelenia samolotu linii Malaysia Airlines, na pokładzie którego zginęło w lipcu ub. roku 298 osób zabitych z rosyjskiej rakiety systemu Buk wystrzelonej przez prorosyjskich rebeliantów lub samych Rosjan w Donbasie.

Kreml może więc zrzucić odpowiedzialność w przypadku zamachu na Egipt, uznając, że Kair powinien był zamknąć częściowo przestrzeń powietrzną nad Synajem. Tego nie zrobiła i nie ostrzegła o zagrożeniu Ukraina i rok temu doszło do katastrofy. Teraz ten błąd popełnił Egipt.

Problemy z tym scenariuszem są jednak dwa. Pierwszy polega na tym, że Moskwa straciłaby poparcie jednego z najważniejszych graczy na Bliskim Wschodzie, a odbudowuje właśnie pozycję w regionie. Egipt ma podpisać z Rosją olbrzymie kontrakty wojskowe, prezydent kraju - gen. Sisi - był już zresztą w tej sprawie Moskwie i Putin przyjmował go na Kremlu z honorami.

Drugi problem odnosi się do sytuacji wewnętrznej w kraju. Obywatele zaczną zadawać sobie pytanie o to, dlaczego ich rząd przez całe miesiące nie wpadł na pomysł, by zapytać władze w Kairze o bezpieczeństwo na Synaju. W tym czasie do kurortów nad Morze Czarne wyruszyły setki tysięcy Rosjan.

Scenariusz 3: obwinianie Zachodu

To ulubiona gra Putina i jego administracji, zwłaszcza w trakcie trzeciej, trwającej właśnie kadencji prezydenckiej - pisze Radio Wolna Europa. Putin rzecz jasna nie stwierdzi, że zamach przeprowadziły Stany Zjednoczone lub inne zachodnie służby. Przypomni jednak "przy okazji", że za protesty przeciwko niemu samemu w Moskwie w 2011 i 2012 r. oraz za zbrojenie separatystów na Kaukazie winę ponoszą USA. Uzna też, że deklaracje Waszyngtonu i innych zachodnich stolic, które po rozpoczęciu rosyjskich nalotów w Syrii 30 września ostrzegły Moskwę o możliwej zemście dżihadystów i zagrożeniu życia rosyjskich obywateli, "sprowokowały terrorystów" do ataku. Doda, że to USA są odpowiedzialne za powstanie IS, bo to one zaatakowały ponad 10 lat temu Irak.

Już teraz - wskazało RWE - przewodniczący komisji spraw zagranicznych w wyższej izbie rosyjskiego parlamentu powiedział w czwartek po zawieszeniu lotów z Wielkiej Brytanii do Szarm el-Szejk, że jest to "polityczna decyzja" Londynu, który "stoi w opozycji do rosyjskich działań w Syrii" i nie ma żadnego związku z rzeczywistością.

Dodatkowo, Kreml w przypadku potwierdzenia przeprowadzenia zamachu może stwierdzić, że skoro Londyn i USA same zaczęły mówić o bombie, mogły więc mieć, ale ukrywały przed Rosjanami, informacje dotyczące zagrożenia w regionie i się nimi nie podzieliły.

Scenariusz 4: przyjąć i zacząć działać

Rosja może nie mieć wyboru i przyjąć, że do zamachu doszło. Wtedy Putin wykorzysta zamach dokonany przez dżihadystów do podkreślenia, że jego kraj jest oblężoną twierdzą. Zwróci się do rodaków tłumacząc im, że - jak widzą - muszą się bronić tak przed Zachodem jak i islamskim terroryzmem. Rosja jednak "buntuje się" przeciwko takiemu porządkowi świata i jej obywatele "muszą się zjednoczyć" w obliczu zagrożeń.

Zdaniem RWE sygnały podobnej postawy dało się wyczytać w wypowiedzi Putina z 3 listopada, gdy w trakcie wizyty w Dagestanie tradycyjnie, od dekad targanym regionalnymi konfliktami władzy z muzułmanami, prezydent powiedział, że "nigdy nikomu nie udało się przestraszyć rosyjskiego narodu" i wszystkie takie próby nazwał "skazanymi na porażkę".

Dodatkowo Putin może zwrócić się do Zachodu i państw arabskich prosząc je o "jedność w obliczu walki z terroryzmem", która dla Kremla ma oznaczać "rezygnację z krytyki rosyjskich działań wojskowych w Syrii". Dodatkowo, może przy okazji przekonywać, że oskarżenia Amerykanów o to, że Moskwa nie bombarduje tzw. Państwa Islamskiego, a umiarkowaną syryjską opozycję, są oczywistymi kłamstwami.

"Każdy kij ma dwa końce" - zauważa jednak RWE. Podniesienie tego ostatniego argumentu wywrze na Putinie wewnętrzną presję i zmusi Kreml do podjęcia rzeczywistej walki z dżihadystami. To zaś będzie oznaczało olbrzymie podniesienie kosztów wojny z Syrią i mniejsze skupienie się na pomocy dla dyktatora Baszara el-Asada.

Katastrofa rosyjskiego samolotu w Egipcie

FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach
Źródło: kremlin.ru/TVN24 BiS
FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniska
FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniska
Teraz oglądasz
05.11.2015 | Czy latanie z Egiptu jest bezpieczne? Brytyjczycy podejrzewają, że katastrofę rosyjskiego samolotu spowodowała bomba
05.11.2015 | Czy latanie z Egiptu jest bezpieczne? Brytyjczycy podejrzewają, że katastrofę rosyjskiego samolotu spowodowała bomba
Teraz oglądasz
Londyn: wstrzymane loty z Szarm el-Szejk, "znaczne prawdopodobieństwo" zamachu
Londyn: wstrzymane loty z Szarm el-Szejk, "znaczne prawdopodobieństwo" zamachu
Teraz oglądasz
01.11.2015 | Po sobotniej katastrofie rosyjskiego airbusa kolejne linie odwołują loty nad Synajem
01.11.2015 | Po sobotniej katastrofie rosyjskiego airbusa kolejne linie odwołują loty nad Synajem
Teraz oglądasz
John Kerry złożył kondolencje w związku z katastrofą
John Kerry złożył kondolencje w związku z katastrofą
Teraz oglądasz
Żałoba w Petersburgu
Żałoba w Petersburgu
Teraz oglądasz
Krzysztof Zaucha o katastrofie samolotu
Krzysztof Zaucha o katastrofie samolotu
Teraz oglądasz
Linie Metrojet twierdzą, że samolot był w dobrym stanie technicznym
Linie Metrojet twierdzą, że samolot był w dobrym stanie technicznym
Teraz oglądasz
Rosja rozpoczyna śledztwo ws. katastrofy samolotu
Rosja rozpoczyna śledztwo ws. katastrofy samolotu
Teraz oglądasz
"Terroryści mogą chcieć wykorzystać katastrofę propagandowo"
"Terroryści mogą chcieć wykorzystać katastrofę propagandowo"
Teraz oglądasz
Krewni ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu w Egipcie
Krewni ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu w Egipcie
Teraz oglądasz
Depesza kondolencyjna Andrzeja Dudy do Władimira Putina
Depesza kondolencyjna Andrzeja Dudy do Władimira Putina
Teraz oglądasz

Katastrofa rosyjskiego samolotu w Egipcie

Autor: adso//gak / Źródło: Radio Free Europe/Radio Liberty

Czytaj także: