Kijów walczy o odszkodowania i prawdę o katastrofie w Iranie

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP

Ukraina zamierza negocjować z Iranem wypłatę odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy boeinga, który został zestrzelony przez Teheran w styczniu. Kijów domaga się także, by strona irańska ujawniła wszystkie okoliczności tragedii.

Szef MSZ w Kijowie Wadym Prystajko ogłosił w poniedziałek, że Ukraina będzie negocjować wypłatę odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu zestrzelonego pod Teheranem. Kijów ma występować w imieniu pięciu krajów, których obywatele byli wśród zabitych. Minister dodał, że odszkodowania mają być wypłacane przez firmę ubezpieczeniową oraz przez irański rząd. Powiedział, że prowadzone są też rozmowy w sprawie wypłaty odszkodowania liniom lotniczym za zestrzeloną maszynę – pisze agencja Ukrinform.

Prystajko mówił o tym podczas otwarcia miejsca pamięci ofiar katastrofy na terenie kijowskiego lotniska Boryspol.

CZYTAJ RAPORT: ZESTRZELENIE UKRAIŃSKIEGO BOEINGA W TEHERANIE

Prezydent Ukrainy Wołodymy­r Zełenski przekazał wcześniej, że Iran zaproponował wypłatę odszkodowania w wysokości 80 tys. dolarów dla każdej z rodzin ofiar, jednak strona ukraińska uznała tę sumę za niewystarczającą i będzie domagać się jej zwiększenia.

"Chcemy znać całą prawdę"

Minister Prystajko zaznaczył, że Ukraina domaga się, by strona irańska ujawniła wszystkie okoliczności katastrofy i nie zgodzi się na uznanie za winnego tragedii "jakiegoś wojskowego, który zestrzelił samolot". - Chcemy znać całą prawdę o tym, co wydarzyło się z naszym rejsem, co doprowadziło do śmierci naszych ludzi - podkreślił.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, który skończył w poniedziałek wizytę w Teheranie, powiedział, że czarne skrzynki zestrzelonej maszyny są uszkodzone, w związku z czym informacje przez nie zapisane wymagają szybkiego odczytania. Zapewnił, że na Ukrainie są ku temu wszelkie warunki.

Biuro prasowe RBNiO poinformowało, że podczas spotkania Daniłowa z sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Alim Szamchanim strony zgodziły się co do konieczności uniknięcia upolitycznienia dochodzenia w sprawie katastrofy. Wskazały też na konieczność intensyfikacji współpracy na poziomie ekspertów.

Katastrofa pod Teheranem

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Katastrofa lotnicza w IraniePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: